יומן ארועים

Bookmark and Share
בדרך לדור חמישי פורסם בתאריך 15.08.2010
תגיות: מערכות ואמל"ח , JSF , עידו נחושתן
לאחר תהליך ארוך, אישר היום (א') שר הביטחון את המלצת צה"ל וחיל-האוויר להמשיך בתהליך רכישת מטוס הקרב העתידי. "למטוס יש ערך מוסף מבצעי מיוחד" אמר מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן

שר הביטחון, אהוד ברק, אישר היום (א') באופן עקרוני את המלצות צה"ל ומשרד הביטחון להמשיך בתהליך המשא ומתן לרכישת 20 מטוסי F-35 מארצות-הברית. ה-F-35  -לייטנינג הוא מטוס קרב "חמקן" מתוצרת חברת לוקהיד מרטין האמריקאית, שנחשב למטוס הקרב המתקדם ביותר שמפותח כיום בעולם. מדובר במטוס רב משימתי, המיועד הן לתקיפה והן ליירוט, שפיתוחו החל בשנת 2003 ביוזמה משותפת של ארה"ב ובריטניה. הראשון מבין המטוסים המתקדמים צפוי להגיע לארץ רק ב-2015, אולם כבר שנה קודם לכן יוכלו טייסים ישראליים להתאמן עליו בארצות-הברית. כעת, לאחר אישורו של ברק, נדרשת גם הסכמת הקבינט המדיני-ביטחוני לרכישה. לאחר מכן יכתב "מסמך כוונות" בין משרד הביטחון לבין הקונגרס האמריקני, שלאחריו יחל תהליך ייצור המטוסים.

מפקד חיל-האוויר אמר בראיון לבטאון חיל-האוויר בחודש יוני 2009 כי "למטוס ה-F-35 יש ערך מוסף מבצעי מיוחד. אנו לומדים את התכונות המבצעיות הייחודיות שלו. אנחנו מעריכים שהן יציבו אותו במקום ייחודי. מטוסי קרב תמיד היו מרכיב מרכזי בהרתעה של מדינת ישראל. הרתעה היא בעצם מה שיש לך, בנוסף לנכונות המיוחסת לך להפעיל את מה שיש לך ומדי פעם, ההרתעה עומדת למבחן. במקרה הזה, אם למדינת ישראל יש משהו ייחודי וחדש כמו ה-F-35,בפרט אם הוא יהיה רק לנו, בוודאי שיש בזה ערך אסטרטגי.אנחנו נמצאים עכשיו בתהליך של בחינת ההתאמות הישראליות הנדרשות למטוס וגם בתהליך של ליבון עלויות העסקה. כאשר יגיע הזמן לבחון ולהכריע, אנחנו נעשה את זה".