יומן ארועים

Bookmark and Share
מח"א קנדה בישראל פורסם בתאריך 21.07.2010
תגיות: חילות אוויר זרים , ביקורים , ראיונות בכירים
מפקד חיל האוויר הקנדי, לוטננט-ג'נרל (רא"ל) אנדרה דסצ'מפס (Andre Deschamps), סיים היום ביקור עבודה בן ארבעה ימים בישראל. "למדתי מכם הרבה" אמר בראיון מיוחד לבטאון חיל-האוויר. מטרת הביקור הייתה להעמיק את שיתוף הפעולה
יובל שוהם

במהלך השבוע, נפגש גנרל דסצ'מפס עם מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן ובכירים בחיל-האוויר הישראלי ובצה"ל. בפני האורח הוצגה תמונת המודיעין העדכנית, סוגיות אסטרטגיות מרכזיות והניסיון המבצעי של חיל-האוויר.

ביום השני לביקורו התארח הגנרל בבסיס תל-נוף וביקר בטייסת כלי-הטיס הבלתי מאויישים שנפתחה בבסיס לאחרונה, המפעילה כטב"מים מסוג "איתן" (הרון TP). סיור זה רלוונטי במיוחד עבור הגנרל הקנדי, שכן חיל-האוויר הקנדי מפעיל כטב"מים מסוג הרון 1 מתוצרת התעשייה האווירית (הנקראים בישראל "שובל") בלחימה באפגניסטן. "קנדה מתחילה עכשיו להיכנס לעומק נושא שימוש במטוסים ללא טייס", אמר בראיון לבטאון חיל-האוויר גנרל דסצ'מפס. "אנחנו רוצים ללמוד על הנושא מחיל-האוויר הישראלי, שמשתמש בהם כבר שנים רבות ויודע היטב כיצד לשלב אותם בשדה הקרב, ביחד עם מטוסים מאויישים". לאחר מכן, ביקר הגנרל  בטייסת ניסויי טיסה ונפגש עם מפקד הבסיס.

ביום השלישי לביקורו, ערכו האלוף נחושתן והגנרל מקנדה סיור במסוק מעל ירושלים, ולאחר שנחתו במנחת הכנסת, סיירו במוזיאון "יד ושם". שם הניח הגנרל, זר לזכר הנספים. בהמשך היום ביקר ביחידת בלהק המודיעין ונפגש עם סגן הרמטכ"ל.

בראיון לבטאון דיבר הגנרל על מטוס ה-F-35: "בשבוע שעבר הכרזנו שאנו רוכשים את מטוס ה-F-35. נרכוש 65 מטוסים ונקבל אותם בסביבות שנת 2017, כשעד שנת 2020 הם כבר יחליפו את כל מטוסי הקרב האחרים שלנו. מדובר במטוס שמהווה קפיצה טכנולוגית אדירה, שמשלב יכולת חמקנות, יכולת לקלוט ולמזג מידע רב שמגיע מחיישנים רבים, ואת היכולת להשתמש במערכות של כלי-טיס ופלטפורמות אחרות. זה בהחלט מטוס של ה'דור הבא'". בנוגע לקשר עם חיל-האוויר, אמר הגנרל: "הקשרים בין חיל-האוויר הישראלי לחיל-האוויר הקנדי הם חשובים ביותר, ולכן זו הייתה הזדמנות מצוינת בשבילי לבקר כאן. למדתי מכם הרבה".

בראיון בלעדי לבטאון חיל-האוויר, שיפורסם בגליון אוגוסט, מספר הגנרל על אתגרים של חיל-האוויר הקנדי, מטוס ה-F-35, כלי-טיס בלתי מאויישים והיחסים עם חיל-האוויר הישראלי.

 
1 | 2 | 3