יומן ארועים

Bookmark and Share
פרס הנוער גם אצלנו פורסם בתאריך 19.07.2010
תגיות: משפח"א
התנדבות כדרך חיים מאפיינת רבים בחיל-האוויר. תלמיד וחונכת מבית הספר הטכני של החיל שותפים בפרויקט העולמי "פרס הנוער" ויצאו בקיץ הזה ליצג את מדינת ישראל בעולם. לתת מהנשמה ומהלב
איתי איתמר

בית הספר להנדסאי תעופה שבבסיס הטכני בחיל האוויר, הוא אחד ממאה סניפים בארץ המשתתפים בתוכנית "פרס הנוער" הבין-לאומית. במסגרת זו יצאו השנה ממנו שני נציגים: סמ"ר חלי אדר, חונכת בשכבה התיכונית ומרכזת "פרס הנוער" בביסה"ת, ובוריס וייץ, אחד מ-150 תלמידים שייצגו הקיץ את ישראל בעולם.

הפרויקט מיועד לקדם את בני הנוער להתנדב ולתרום לקהילה. "התנדבות זה תחום החיים שלי, זה כמו סם עבורי", מצהיר בוריס, שזה עתה סיים את כיתה י"א. "כיף לי מאוד להתנדב. הפרויקט נתן לי יותר כלים כדי לתרום, וחיזק אצלי את יותר את האהבה לתת". התוכנית בנויה משלבים, במהלכה התלמיד תורם מספר שעות בשבוע בהתנדבות קהילתית, עושה פעילות ספורטיבית, ועוסק בתחביב מסוים. כמו כן, בכל שנה מתקיים שבוע של מסע אתגרי. בסוף התוכנית מקבל כל תלמיד את "אות השגריר".

בוריס, למשל, לא מסתפק בהתנדבות בבית אבות בלבד. "בפורים ארגנו פרויקט של איסוף ממתקים למשלוחי מנות לחיילים" הוא מספר, "אני גם מקפיד לתרום דם פעם בשלושה חודשים. אני פשוט אוהב לתרום מעצמי כמה שיותר". בזכות התוכנית, הוא הצטרף לאימוני כושר קרבי בפרויקט "אחרי". "בגיל תשע, כשהייתי בבית הספר היסודי, עבור מעלי שני מטוסי F-16 שטסו נמוך מאוד. התלהבתי נורא, ואני זוכר שרציתי להיות במקומם", משחזר וייץ. "מאז אני מושפע מאוד מחיל-האוויר, ורוצה לשרת בחיל ולהגיע כמה שיותר גבוה". וכשהוא אומר גבוה, הוא בהחלט מתכוון לגובה: בוריס מגלה לנו כי השאיפה שלו והסיבה שהוא החליט ללמוד בבית הספר של חיל-האוויר, היא להגיע לקורס טיס. "כל אחד חייב להציב לעצמו מטרות, ובכל יום עליו לשאוף למטרות האלו", חולק וייץ את אמונתו.

בוריס יטוס בתחילת אוגוסט לרוסיה, ארץ מולדתו, למשלחת בסימן "beginning of trust", "תחילתו של אמון", שם יכיר בני נוער נוספים המשתתפים בפרויקט מכל רחבי העולם. במשך תשעה ימים הם ילמדו על העיסוקים, התרבות וההיסטוריה המקומית של העיר פטרוזובוטסק. "אנחנו נלמד להכיר את המדינות האחרות, אך גם נייצג את ישראל בכבוד ונעשה לה שם טוב", הוא מספר. "חשוב שילמדו להכיר אותנו, במיוחד בתקופה האחרונה, כששמה של ישראל עולה הרבה בתקשורת".

סמ"ר חלי אדר, שמרכזת את התוכנית בבית הספר הטכני בחיפה מזה ארבע שנים, היא זו שדחפה את בוריס לגשת למיונים למשלחת, שדרשו ידע כללי על ישראל, גאוגרפיה ואקטואליה וכמובן, שליטה בשפה האנגלית. "בהתחלה לא חשבתי שאני אעבור את המיונים, משום שאני לא מקומי וחששתי שיחסר לי ידע", אומר בוריס, "אבל אם אתה אזרח ישראלי טוב ואכפת לך מישראל, אתה חייב לדעת מה קורה במדינה".

סמ"ר אדר עצמה, המריאה לפני כשבועיים ללוות משלחת לגאנה שבדרום אפריקה. "נוער מקומי יצטרף אלינו לטיולים ברחבי גאנה", היא מספרת. "יחד נעבור פעילויות גיבוש וסדנאות משותפות בסימן אורך חיים בריא, תחביבים וספורט, כאשר המכנה המשותף בסוף של התוכנית הוא ליצור שיח משותף".
זוהי לא השנה הראשונה שנציגים מבית הספר להנדסאי תעופה מייצגים את ישראל בתוכנית. סמ"ר חלי מספרת כי כבר ארבע שנים ברצף יוצאים למשלחת נציגים מבית הספר. בנוסף, בשנת 2009 ביקר בארץ נסיך בריטניה, והשלוחה החיפאית נבחרה לבית הספר המארח, בגלל ייחודה הצבאי.

וייץ, שהוא היחידי במשלחת הישראלית שלומד בבית ספר צבאי, מצר על העובדה שלא יוכל ללבוש מדים במסגרת המשלחת, אך הסיבה מובנת לו: "יש אמירה מאוד מהותית בהופעה על מדים במשלחת שבה יהיו אנשים מכל העולם, ביניהם גם נציגים מעזה ומתורכיה. יש מישהו במשלחת שאבא שלו הגיע לדרגת קצונה מאוד גבוהה בצבא, והסבירו לו שלא כדאי שידבר על זה", הוא מספר.  "התלמידים עברו הכשרה מיוחדת במשרד החוץ, המכינה אותם להימנע מדיונים פוליטיים במפגשי הנוער", מדגישה סמ"ר אדר.

 "זה לא שצריך להסתיר את זה, או את העובדה שבאתי מבית ספר צבאי, אך חשוב למצוא את הזמן הנכון להגיד את זה ורק מתי שזה נחוץ". מסביר וייץ. למרות זאת יש בו גאווה גדולה לייצג את בית הספר להנדסאי תעופה. "רוב התלמידים מייצגים בית ספר רגיל. כשאני הגעתי על מדים הם הסתכלו עלי מוזר, אבל אני דווקא הרגשתי כבוד. אני מייצג בית ספר צבאי, כך שאני מייצג גם את חיל-האוויר והמדינה, זה מאוד מיוחד".

 

 
1 | 2 | 3 | 4