יומן ארועים

Bookmark and Share
34 שנה למבצע "אנטבה" פורסם בתאריך 04.07.2010
תגיות: מבצע אנטבה , היסטוריה
המבצע לשחרור חטופי מטוס "איירבאס" התרחש לפני 34 שנים. מבצע מורכב הרחק מגבולות המדינה ולמען אזרחיה.
יובל שוהם

ב-27 ליוני 1976 נחטף באתונה מטוס "איירבאס" בטיסה מספר 139 של חברת התעופה הצרפתית "אייר פראנס", שהמריא מישראל בדרכו לפאריס וחנה חניית ביניים באתונה. המטוס נחטף על-ידי ארבעה מחבלים מארגונו של ודיא חדאד, מפקד הזרוע המבצעת של "החזית העממית לשחרור פלשתין". על המטוס היו 228 נוסעים ו-12 אנשי צוות, מתוכם כמאה יהודים, חלקם ישראלים.

המחבלים הורו לטייס לטוס לעיר אנטבה שבאוגנדה, מדינה אפריקאית המרוחקת 2800 ק"מ מישראל. החוטפים, שישה פלסטינים (ארבעה מחבלים הצטרפו לחוטפים באנטבה), גרמני וגרמניה, דרשו את שחרורם של 53 מחבלים, 39 מהם כלואים בישראל, בתמורה לשחרור נוסעי המטוס.

במקביל למשא ומתן על שחרור החטופים, תיכנן צה"ל מבצע לחילוצם של בני הערובה. עוד לפני שהממשלה אישרה תוכנית חילוץ, המריאו מבסיס לוד ארבעה מטוסי "קרנף" (הרקולס) של חיל-האוויר וטסו לאנטבה, כשעליהם כוחות של סיירת מטכ"ל, חיבת הצנחנים וחטיבת גולני. מוביל מבנה המטוסים היה תא"ל (אז סא"ל) יהושע שני, מפקד טייסת "הציפור הצהובה". אל ארבעת המטוסים הצטרפו גם שני מטוסי באוינג 707 של החיל. האחד נשא ציוד רפואי ורופאים רבים, ואילו בשני הוקם חדר הפיקוד המוטס, בראשותו של האלוף יקותיאל אדם, ראש אג"ם. לצידו במטוס ישב מפקד חיל-האוויר דאז, האלוף (מיל') בני פלד. רק כשמהטוסים היו מעל אתיופיה, אושר המבצע.

המטוסים נחתו בנמל התעופה בצורה חשאית, והכוחות התקדמו בג'יפים אל עבר הטרמינל הישן, שם רוכזו החטופים. ברגע שהגיעו הכוחות אל בניין הטרמינל, התפתחו חילופי אש בינם לבין המחבלים. לאחר החילוץ, הועברו הנוסעים למטוסי הקרנף. בשעה שלוש לפנות בוקר, ה-4 ביולי המריאו המטוסים בדרכם לקניה, תידלקו והמשיכו לישראל. במהלך המבצע נהרג סא"ל יונתן נתניהו, מפקד סיירת מטכ"ל שעמד בראש כוח הפריצה לטרמינל. לאחר מותו נקרא המבצע על שמו.

כוח החילוץ ומכונית המרצדס השחורה יורדים ממטוס ההרקולס
כוח החילוץ ומכונית המרצדס השחורה יורדים ממטוס ההרקולס