יומן ארועים

Bookmark and Share
הוא גדול והוא כאן פורסם בתאריך 18.02.2010
תגיות: בסיס תל נוף , מל"ט , איתן , עידו נחושתן , ביקורים
ביום א',21 בפברואר, מסרה התעשייה האווירית את מל"ט האיתן הראשון לחיל-האוויר. עם מסירתו נרשם צעד משמעותי לקראת פתיחתה של טייסת שתוכל לפעול בשטחים נרחבים ובטווחים רחוקים ולבצע מגוון משימות
גל גולדשטיין

 בטקס חגיגי שנערך בבסיס תל נוף, נמסר היום מל"ט האיתן לחיל-האוויר. הטקס נערך בראשות מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן ונכחו בו מנכ"ל התעשייה האווירית, יצחק ניסן, ראש מפא"ת היוצא, שמואל קרן, וראש אגף התכנון, האלוף אמיר אשל.
בטקס השתתפו גם קצינים בכירים ואנשי מטה חיל-האוויר, אנשי התעשיות הבטחוניות שהיו מעורבים בפיתוח האיתן ואנשי הבסיס. כולם צפו באיתן ממריא וטס בגובה נמוך מעל הקהל. "חיל-האוויר מקבל היום לשורותיו מטוס חדש. כמעט שבע שנים לאחר סיום האפיונים המבצעיים וארבע שנים לאחר טיסת הבכורה, נמסר היום מטוס ה'איתן' רשמית לידי חיל-האוויר ומצטרף לשורותיו", אמר האלוף נחושתן. "משקלו הגדול ומוטת כנפיו המרשימה מעניקים לו את התואר 'מל"ט כבד, אך הם מבטאים גם את מגוון משימותיו של החיל, מטווחים רחוקים ועד טווחים קרובים ואת כובד משקלו בשדה הקרב בתרחישים השונים".
"מערכת האיתן שנמסרת היום היא ייחודית בקנה מידה עולמי", אמר מנכ"ל התעשייה האווירית, יצחק ניסן. "התעשייה האווירית יישמה באיתן טכנולוגיות חדישות, באמצעותן יבצע הכלי משימות ייחודיות. הכלי נמכר בייצוא בינלאומי וההצלחה הזו מתורגמת לעוצמה לצה"ל ולעוצמה כלכלית למדינת ישראל. אני מברך את צה"ל ואת חיל-האוויר. מל"טי האיתן יגבירו את כוחו של צה"ל ועוד הזרוע נטויה".
האלוף נחושתן חתם את הטקס בהדבקת סמל חיל-האוויר על גבי המל"ט. בסוף השנה, כשתיפתח הטייסת, יעוצב סמל הטייסת וכן יוחלט מה יהיה שמה.

יכולות

האיתן יכול לשהות באוויר 24 שעות רצופות ובעתיד מתוכנן כי הכטב"ם יוכל לשהות באוויר זמן רב יותר. האיתן יכול לטוס בגובה של 40,000 רגל ויכול לשאת עד מאות קילוגרמים של מטען כמו מצלמות, אמצעי גילוי למודיעין וכן אמצעים נוספים. מהירותו המירבית היא 130 קשר. בעתיד תתבצע התקשורת באיתן באמצעים לוויניים וכך יגדל טווח הפעילות של הכלי.
האיתן יהפוך את משימות הליווי של כוחות קרקע למשמעותיות יותר, שכן הוא יכול לפעול על פני שטח רחב בהרבה.

הסטוריה של מערך הכטב"ם

מערך הכטב"ם קם במהלך מלחמת ההתשה כתגובה למערך טילי הקרקע-אוויר המצרי. בשנת 1971 קמה טייסת הכטב"ם הראשונה, שהפעילה את כטב"ם המב"ט (מטוס בלי טייס) ובשנת 2005 הוקמה טייסת השובל, שעד עתה היה הכטב"ם החדיש ביותר בו מחזיק חיל-האוויר.
מרכיב הסיכון לחיי אדם שמתבטל עם השימוש בכלי-טיס בלתי מאוישים ויכולותיהם הגבוהות מביאות לכך שאט אט עוברות יותר ויותר משימות מהמערך המאויש למערך הלא מאויש. רק לפני כשנה, במהלך מבצע "עופרת יצוקה", נרשמו אלפי שעות טיסה מבצעיות למערך הכטב"ם. בחודשים האחרונים החל כטב"ם השובל לבצע את משימת הסיור הימי לצד מטוס השחף.

עידן האיתן נפתח בשנת 2000 עם הגדרת הצורך בכטב"ם בעל יכולות בהן מחזיק האיתן. ב-2006 נערכה טיסת בכורה לאיתן ובשנת 2009 נחתמה העסקה לרכישת הכלי. הצעד המשמעותי הבא בשירותו של האיתן נרשם היום, עם מסירת הכלי הראשון לחיל-האוויר. למרות שהטייסת שתפעיל את האיתן תיפתח רק בדצמבר 2010 ותוכשר מבצעית רק ביוני 2011, קצין פרויקט הקמת הטייסת, רס"ן אופיר, מאמין שיכולתיו של האיתן רלוונטיות כבר היום: "עם מסירת המטוס נהיה מוכנים לכל איום, זאת למרות שהטייסת עדיין לא מבצעית".

הכשרה

לעומת מערך הקרב, שרוב שעות הטיסה אותן הוא מבצע מתבצעות למטרות אימונים, מרבית שעות הטיסה של מערך הכטב"ם הן מבצעיות. בהתחשב במציאות זו, קשה שלא להתרשם כיצד משלב המערך בין הפעילות המבצעית האינטנסיבית לבין הכשרת מפעילי הכטב"ם, שדורשת משאבים רבים.

מפעילי הכטב"ם נחלקים לשני סוגים: מפעילי הפנים מאותרים לתפקיד זה לאחר שירות של לא פחות משנה כחניכים בקורס-טיס. במידה והם נמצאים מתאימים לתפקיד, הם מגיעים לבית-ספר לכטב"ם, שם הם מוכשרים במשך שישה חודשים. לאחר מכן, הם מוצבים בטייסת הכטב"ם בה ישרתו שלושה חודשים של קורס אימון מתקדם. רק לאחר אותו פרק זמן, הם מתחילים את שירותם המבצעי, שנמשך חמש שנים לפחות.

מפעילי החוץ בדרך כלל מתגייסים לאחר שעסקו בטיסנאות (מלשון טיסן). קורס ההכשרה שלהם נמשך שנה. הם מאופיינים ביכולת הטסה גבוהה, בה הם משתמשים כדי להפעיל את הכטב"ם באופן המיטבי לקבלת הממצאים המודיעיניים. גם הם חותמים על שירות של בן חמש שנים מרגע סיום הכשרתם.

המפעילים שיוכשרו תחילה להפעיל את הרכש החדש של חיל-האוויר הם המפעילים שיהוו את גרעין הקמת הטייסת. הם הפעילו בעבר כטב"מים אחרים ואליהם יתווספו מפעילים ששירתו עד כה בטייסת "המל"טים הראשונה". המפעילים הטריים יוכשרו על ידי מפעילי הכטב"ם של התעשייה האווירית שפיתחה את האיתן. במשך שנה וחצי גם יתר המפעילים ששירתו בטייסת יוכשרו כולם בצורה דומה, עד שיפתח בית-הספר לכטב"ם את מגמת האיתן בתחילת השנה הבאה.

 
1 | 2 | 3
 

האיתן. צילום: יונתן מור