יומן ארועים

Bookmark and Share
זוכרים את כולם פורסם בתאריך 18.02.2010
תגיות: עידו נחושתן , טקסים ואירועים , אסון המסוקים
במלאות 13 שנים לאסון המסוקים, נערך ביום ד', 17 בפברואר, טקס בקיבוץ דפנה לזכר 73 החללים שנהרגו באסון.
גל גולדשטיין

הטקס נערך בראשות שר הבטחון, אהוד ברק ובנוכחות הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן וסגן הרמטכ"ל, האלוף בני גנץ. כמו כן, השתתפו בטקס יושבת ראש ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, נאווה שוהם, יושב ראש ארגון יד לבנים, אלי בן-שם והמשפחות השכולות.

"כל אחד מבניכם הותיר אחריו תהום של כאב וצער, געגועים אינסופיים", אמר השר ברק למשפחות השכולות. "לא יודע אני מילים שיש בהן כדי להביא ולו מעט מזור לכאבכם. לצה"ל ולמדינת ישראל עוצמה רבה וכלי מלחמה מהמתקדמים ביותר, אך חיי אדם חשובים לנו יותר מכל כלי מלחמה. כראש הממשלה הוריתי לצה"ל לשוב ארצה מלבנון. ראינו מאז שקט, מלחמה ושוב שקט. החיים שבו למסלולם, הלבלוב והפריחה שבו ואני מוצא בכך נחמה. ישראל חזקה מתמיד ומרתיעה. היא שילמה מחיר דמים למען בטחונה. אנו מחויבים להמשיך את השגשוג והפריחה בצפון על-מנת שמותם לא יהיה לשווא. כאב מותם של הבנים חקוק בלבנו, יהי זכרם ברוך". 

"עדיין אין זה אפשרי להתנתק מהתחושה שהתקבלה עם ההבנה של מימדי האסון", אמר הרמטכ"ל. "כמי שהעביר את רוב שירותו בפיקוד הצפון, אני זוכר היטב את תחושותיי שלי בזמן ההוא. היום אנו מביטים בכם, המשפחות ולצד הכאב והגעגוע אנו מתוודעים לכח שלנו. צו המצפון ותחושת השליחות הם שהביאו את הבנים לעלות למסוקים בדרכם למשימה. אותו צו מוסרי הוא שיגרום לנו לחבק אתכם בחום וללוות אתכם בהתמודדות עם החסר, עם הגעגוע. צה"ל כולו ניצב בראש מורכן ומחזק את ידיכם".

לאחר הדלקת נר הזכרון בידי לאה ויוסי גולן, הוריו של סמ"ר אביב גולן ז"ל ולאחר שנאמר קדיש, נשאה את דבר המשפחות שולי מועלם, אלמנתו של סא"ל משה מועלם ז"ל, שהיה מפקד גדוד בחטיבת גולני. "יומיים אחרי האסון הופיעו בעיתונים 73 תמונות ובתוכן גם תמונתו של משה, אהובי הפרטי. כמו בפסיפס גדול, מארג מושלם של מדינת ישראל. פסיפס 73 התמונות מלווה אותנו ומחייב אותנו לזכרון של אחדות ושל עשייה. אתם, אהובינו שאינם, אני יודעת היטב שאנחנו הולכים בדרכיכם ומנסים לשמור על האור המיוחד שקרן מכם ותוך כדי ליצור גם אור משלנו".

 
1 | 2
 

צילום: כרמל הורוביץ