יומן ארועים

Bookmark and Share
"לעלות לליגה עולמית" פורסם בתאריך 11.02.2010
תגיות: משפח"א , יחידת הרפואה האווירית (ירפ"א)
קצין הרפואה החיילי, אל"ם גיל הירשהורן, ויתר על הכומתה האדומה והצטרף החודש לשורות חיל-האוויר. ראיון לאתר האינטרנט החיילי
עדן בר-נוי

בראיון לאתר חיל-האוויר מספר הרופא מספר אחת של חיל-האוויר על הרוח שהביא לאחר שורה ארוכה של תפקידי שטח, על המגמות שיסמנו את תפקידו ועל השאיפה להפוך את מערך הרפואה בחיל למוקד מחקרי בעל שם עולמי.

הירשהורן נולד בשנת 1965, נשוי ואב לשלושה, התגייס כעתודאי לרפואה בשנת 1983.

הוא הצטרף לחטיבת הצנחנים בה עשה מסלול והוסמך כקצין רפואה בכיר. בהתמחותו בחר בתחום הכירורגיה הכללית. בין השאר שימש גם כקצין רפואה בשייטת 13 ובחטיבת ההנדסה 601. המפגש הראשון שלו עם חיל-האוויר התרחש באמצע ההתמחות בשנים 1998-2000, אז פיקד על גף הפינוי ביחידה 669.

"באותו זמן התגוררתי בתל-נוף ועד היום התקופה הזו זכורה אצלי כחוויה מצוינת. רבים מאותם שכנים שלי הם היום המפקדים הבכירים של החיל". בשנת 2004 התמנה לקצין הרפואה של אוגדה 91 ("עוצבת הגליל"), תפקיד אותו מילא גם במהלך מלחמת לבנון השנייה. בתום המלחמה מונה לראש ענף טראומה בחיל-הרפואה, שם טיפח את תורת הטיפול בפצועים ובנפגעי ההלם, תחום אותו הוא מתאר: "ייחודי ואולי המשמעותי ביותר ברפואה המתבצעת בזמן לחימה".

טבילת האש באה עוד ביום היכנסו לתפקיד, בדמות ההתארגנות המהירה שדרש האסון בהאיטי מאנשי היחידה, שעשרה מהם חברו למשלחת.

איזה נסיון קיים בחיל בהיערכות לאסונות מסוג זה?

"בתפקידי הקודם עסקתי רבות בהקמת בית חולים-שדה והרבה פעמים האפקטיביות של הבנייה שלהם קשורה בעיתוי. לחיל יש יכולת להביא, לארגן, לאבטח וכמובן להוביל במטוסיו עזרה רפואית. במידה והדבר רלוונטי, אנחנו מסוגלים לספק פינוי בהיטס, כפי שכבר נעשה בפינוי האזרחים הישראלים בפיגוע במומבסה וברעש האדמה בטורקיה. למזלנו יש לאנשים כאן יכולת מדהימה לעשות הרבה מעבר לתחום ההתמחות שלהם ביום פקודה. בסופו של דבר הצוותים צברו הרבה נסיון ברפואת שדה ובאפשרות שלנו להתארגן לארוע כזה".

כמי ששירת בשלוש זרועות, איזה תובנות אתה מביא איתך לתפקיד?

"כמי שלא גדל בשורות החיל, יש לי ראייה שונה על הדברים. חיל-האוויר מסתכל ומתכנן בעיקר לטווח הארוך, התהליכים בו היררכיים מאוד ויש מקומות בהם הדברים האמורים דורשים טיפול פחות פורמלי. בפן המקצועי, אני מגיע ממקום המתמקד ברפואה מבצעית, בעוד הרפואה בחיל מתרכזת יותר סביב השגרה, ההכשרה והבטחת סביבות עבודה וטיסה בטוחות. יקח לי זמן ללמוד את התהליכים אבל בהחלט יכול להיות יתרון לזווית ראייה שונה  ובחינה מחודשת".

אילו תהליכים חשוב לך להוביל?

"יש הרבה הבטים ייחודיים לחיל וניתן בקלות לשווק אותם החוצה לצבא הרחב לשימושים אזרחיים. נושאים כמו אמצעים לראיית לילה, הנדרשים בכל יחידת שדה, סדרות השבי כבסיס למיון ליחידות מיוחדות. עסקנו הרבה בנושאי מזון וניהול ערנות והרבה יחידות יוכלו ללמוד אצלנו הכנה פיזיולוגית. המון גופים יכולים לצאת נשכרים משיתופי פעולה כאלה וכך גם אנחנו".

איך אתה רואה את תחום המחקר הרפואי המתבצע אצלכם?

"שמתי לי כיעד לשים את נושא הרפואה בחיל-האוויר כמוביל במחקרים בתחומים בהם אנחנו עוסקים. אחתור לכך שיתבצעו יותר מחקרים, הם יתפרסמו ביותר מקומות ויזכו ליותר ציטוטים בעיתונות המקצועית הבינלאומית. הייתי רוצה לראות גם את כנס הרפואה התעופתית שאנחנו מקיימים מדי שנה עולה לרמה הבינלאומית. יש לנו ידע בנושאים רבים הנמצאים בפיתוח ברחבי העולם כדוגמת הפינוי הרפואי הלא-מאויש, באמצעות כטב"ם או מרל"ם (מסוק רפואי לא מאויש). אנחנו מחוברים לחוקרים האזרחיים בתחומים האלה, יש יכולות מסוימות גם בחיל-הרפואה ועלינו להתחבר אל שני הגופים האלה".

אל"ם גיל הירשהורן