יומן ארועים

Bookmark and Share
אגרת מפקד חיל-האוויר לרגל סיום מבצע "עופרת יצוקה" פורסם בתאריך 29.01.2009
תגיות: עידו נחושתן
עם סיום המבצע שלח מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן איגרת לאנשי החיל על המשמעות הערכית למבצע, על רמת הביצוע ועל חובתינו המוסרית כצבא

אנשי חיל-האוויר בסדיר ובמילואים,

"צבא אדום" עבור ילדי הגן בישובי הדרום משמע ריצה מבוהלת ממגרש המשחקים למרחב המוגן.
"צבע אדום" לתלמידי בית הספר בישובי הדרום אומר השתטחות מהירה מתחת לספסל הלימודים.
"צבע אדום" לאזרחי הדרום מבשר ציפיה דרוכה לפגיעת הטיל, שניות מעטות לאחר ההתרעה, בכל מקום בו מתנהלת שגרת חייהם.

"צבע אדום" הפך סמל לשגרה בלתי נתפסת ובלתי נסבלת של חיים בצל טרור ופחד תמידי, בה נתונים אזרחי ישראל בדרום הארץ זה שנים ארוכות.

במשך שנים נשכה ישראל את שפתיה והבליגה נוכח ההתקפות הבלתי פוסקות. אין מדינה בעולם היכולה להשלים לאורך זמן עם מצב בו אזרחיה מופקרים וריבונותה מחוללת. לפני למעלה משלושה שבועות, על פי החלטת ממשלת ישראל, יצא צה"ל למבצע "עופרת יצוקה". תגליתו היתה פגיעה קשה בחמאס, חיזוק ההרתעה ויצירת מציאות בטחונית טובה יותר לאזרחי הדרום.

החמאס בחר לנהל את התקפותיו כנגד אזרחינו מתוך סביבה אורבנית צפופה, מקרב אוכלוסיה אזרחית המשמשת אותו כ"מגן אנושי". דרכי פעולתו כללו ייצור ואחסנה של אמצעי לחימה בתוך מבני מגורים, מכללות, מסגדים ומבני ציבור, אשר בקרבתם מוקמו עמדות השיגור, זירות המטענים ומנהרות לצרכי פיגוע  ומילוט. היקף אמצעי הלחימה, זירות המטענים ועמדות השיגור אשר נבחרו והוכנו מראש היה רחב מאד.

אל מול שדה הקרב המורכב הזה, נדרש חיל-האוויר לרמה גבוהה ביותר של דיוק בביצוע המשימות. זו הושגה בזכות שילוב של מודיעין איכותי, תכנון מבצעי יסודי, שליטה מקצועית וביצוע מעולה של אנשינו בשטח. בנוסף, השכיל החיל למצוא פתרונות לאתגרים שהתעוררו במהלך המבצע, כגון פעולה בתנאי מזג אוויר קשים ועוד.

מטס הפתיחה השיג הפתעה מוחלטת ופגיעות מדויקות בכל המטרות; המשך שיטתי של תקיפות מדויקות השיג פגיעה קשה במערכי יצור ואחסנת אמצעי לחימה, שיתוק נרחב של המנהרות להברחתם, פגיעה מצטברת בפעילי טרור ושחיקה מתמשכת ביכולת שיגור הטילים לעבר מדינת ישראל. גם במתן ההתרעה לעורף היה לחיל חלק מרכזי, באמצעות מערכת "עין הסערה" שהופעלה על ידי כוחות הנ"מ.

עם תחילתו של המהלך הקרקעי, ראה החיל לעצמו חובה עליונה לתמוך ולהשתתף בלוחמת היבשה ולהעמיד את מיטב יכולותיו להצלחת הכוחות:
טייסי המסק"ר ומפעילי הכטב"מ היו שותפים מלאים לביצוע המשימה ותרמו תרומה מכרעת להצלחתה.
טייסי המסע"ר ולוחמי 669 חילצו נפגעים והצילו חיים.
טייסות המודיעין והחוזי הוסיפו נדבך יחודי וחיוני.
אנשי היחידה לשיתוף פעולה ואנשי המטה המבצעי יצרו שיתוף פעולה יוצא מהכלל עם פיקוד דרום.
כוחות האוויר המיוחדים תרמו תרומה יחודית בפעילות על הקרקע.
תרומתם של מטוסי הקרב הוסיפה עוצמה מיוחדת.

בתום המבצע מתבהרת התמונה באשר לתוצאותיו. צה"ל עמד במשימותיו באופן מעורר הערכה, התוצאה הסופית אותה השיג חיל-האוויר היתה מעולה. החמאס הופתע והוכה מכה קשה בכל מערכיו. כולנו תקווה שאזרחי הדרום יזכו לשגרת חיים שקטה, כפי שמגיעה לכל אזרח ולכל אדם.

במהלך המבצע נהרגו שלושה אזרחים ונפלו עשרה חיילים. לבנו עם המשפחות, נאחל החלמה מהירה ושלמה לכל הפצועים.

אנשי החיל,
לא בחרנו לפעול בלב העיר העזה ובסמטאות ג'בליה, את זאת הכתיב החמאס. עשינו כל שביכולתנו על מנת להמנע מפגיעה באזרחים בלתי מעורבים. מיצינו מודיעין מדויק, תכנון מבצעי קפדני, בקרה ושליטה הדוקה ואף מתן התרעה לאזרחים.
פעלנו באמות מוסר ואתיקה גבוהות וברוח ערכי צה"ל והמסורת היהודית, מתוקף חובתנו המוסרית העליונה – מתן הגנה לאזרחי ישראל.

מבצע "עופרת יצוקה" שיקף, ללא ספק רמת ביצוע גבוהה. אך מעל לכל ראינו את עוצמתו של שיתוף פעולה בין מערכים בחיל ומחוצה לו, בין זרועות, בין פיקודים, בין לוחמים.
אני חש גאווה עצומה באנשי החיל כולם – במערכי הטיסה, ההפעלה, המודיעין, המטה המבצעי, המערך הטכני, כוחות הנ"מ, כוחות האוויר המיוחדים, מערכי המנהלה והתעופה – כולם נרתמו כאיש אחד לביצוע המשימה, איש בתחומו. לכולם חלק בתוצאה הסופית.
תם המבצע – אך לא נשלם. נכונו לנו עוד משימות רבות ואתגרים מורכבים בזירות השונות. בראיית היכולות הגבוהות שהוכיח החיל במבצע זה, בטוחני שנוכל גם להם.

 

עידו נחושתן, אלוף
מפקד חיל-האוויר