יומן ארועים

Bookmark and Share
חיל-האוויר הציג את כטב"ם ה"איתן" פורסם בתאריך 08.10.2007
תגיות: מערך הכטב"ם , איתן
היום (שני) נערך יום עיון לכתבים צבאיים בנושא המערך הטכני של חיל-האוויר. במסגרת היום הציגו בכירים מהחיל את כטב"ם (כלי-טיס בלתי מאויש) ה"איתן", שחיל-האוויר משתתף בפיתוחו ומזל"ט (מטוס זעיר ללא טייס) טקטי המכונה "עפרוני", הנמצא בשירות מבצעי מזה כחצי שנה.
סיון גזית והילה פולקה

 "חיל-האוויר מעורב בפרויקט ה'איתן' עוד משלבי התכנון והשתתפנו כמובן בפיתוחו ובאפיונים המבצעיים", אמר סא"ל צחי אנקורי ממחלקת כטב"ם בלהק ציוד. "בימים אלה נמצא ה'איתן' בניסויי טיסה המבוצעים על-ידי 'התעשייה אווירית', יצרנית הכטב"ם. המטרה שלנו היא להפוך את ה'איתן' למבצעי כמה שיותר מהר".

פרט ל"איתן", הוצג גם ה"עפרוני" (Skylite B), מזל"ט טקטי לאיסוף מודיעין חוזי. "ביצענו פרויקט מיוחד בשיתוף תעשיות אזרחיות, ביניהן 'רפאל' והפכנו למעשה מזל"ט אזרחי לצבאי", אומר רס"ן אבירם שמואלי ממחלקת כטב"ם. "ה'עפרוני', שמופעל היום בשיתוף עם התעשייה, מאפשר לנו לייצר מוקדי חוזי נוספים בעלויות נמוכות ולספק מודיעין לחטיבות ולגדודים. מדובר במזל"ט השוהה כשלוש שעות באוויר ויכול לטוס בתנאי מזג-אוויר קשים ומתחת לעננים. בכך הוא משלים את מערך הכטב"ם הקיים. בעתיד, נמשיך לפתח ואף נרכוש, מזל"טים טקטיים נוספים".

הנושא המרכזי שהוצג ביום העיון הוא חשיבותו של המערך הטכני והיכולות הטכנולוגיות המתקדמות המפותחות על-ידו. "המערך הטכני עובד בשיתוף פעולה הדוק עם הדרגים המבצעיים", אמר גורם בכיר בחיל-האוויר. "ויש לו אחריות כבדה לכך שביום הפקודה נוכל לבצע את המשימות הנדרשות. כבר היום המערך הטכני שלנו חזק, איכותי ומבצעי, אבל אם לא נמשיך להשקיע בפיתוח היכולות הטכנולוגיות שלנו, אנו עלולים למצוא את עצמנו במצב של נחיתות בעתיד".

בנוסף, הוצגו האתגרים העכשוויים עמם מתמודד חיל-האוויר, כמו ייעול הלחימה האורבאנית ובניין כח לפעילות הרחק משטח ישראל. "הכיוונים המרכזיים בתקופה הקרובה הם מוכנות ללחימה וטיפול באנשים", אמר אותו גורם בכיר. "חיל-האוויר עוסק בהאצת פיתוח רלוונטי למוכנות, כמו שיפור נושא הקישוריות וההגנה העצמית של כלי-הטיס. ברור כי שדה הקרב העתידי יהיה דיגיטלי ובו תהיה הכרחית קישוריות טובה בין כוחות אוויריים, קרקעיים וימיים".

 

חיל-האוויר הציג את כטב"ם ה"איתן". צילום: שקד סבג