יומן ארועים

Bookmark and Share
מטוס סקייהוק התרסק - הטייס נטש וחולץ בשלום פורסם בתאריך 31.05.2007
תגיות: התרסקויות , עייט (סקייהוק)
היום בשעות הבוקר, בעת פעילות אימונים שגרתית, אירעה ככל הנראה תקלה טכנית במנוע של מטוס סקייהוק. הטייס - חניך בקורס האימון המתקדם - נטש את המטוס, וחולץ על ידי יחידה 669
הילה פולקה

במהלך טיסה שגרתית, הבחין סגן אסף כי מנוע המטוס שלו עולה באש. הוא פעל לפי הנהלים והחליט לנטוש את המטוס. לאחר מכן, חולץ על-ידי יחידת הפינוי והחילוץ בהיטס (669) של חיל-האויר ופונה לבית-החולים. מפקד חיל-האוויר, האלוף אליעזר שקדי, מינה ועדת חקירה לבדיקת האירוע.

"הוזנקנו בשעה 8:30, כמעט בלי פרטים", מספר רס"ל רפאל, לוחם 669 שפיקד על האירוע. "לא ידענו שום דבר פרט לעובדה שטייס נטש מטוס עיט (סקייהוק) מעל הים. כבר במטוס התארגנו עם ציוד הצלילה והתכוננו לאפשרות שהוא לא נמצא מעל פני המים. כשהגענו לאזור, ראינו את הטייס על סירת ההצלה שלו, סירה שנפתחת אוטומטית עם הנטישה. זוג לוחמים ירדו אל הטייס, רתמו אותו ואז העלינו אותו באמצעות לולאת חילוץ אל המסוק של טייסת 'החרב המתהפכת'".

סגן אסף נמצא בשלב קורס האימון המתקדם בטייסת "הנמר המעופף" וקיבל את כנפי-הטיס רק בקיץ האחרון. "ברגע שהוא היה על המסוק בדקנו אותו באופן ראשוני וחיברנו אותו לאינפוזיה", אומר רס"ל רפאל, "משם טסנו ישירות לתל-השומר, שם ממוקמת יחידת הרפואה האווירית (ירפ"א). כרגע מצבו של הטייס מוגדר יציב, הוא מתלונן על כאבים בצוואר שנגרמו כתוצאה מעוצמת הנטישה".

"אין ספק שמדובר בחילוץ נדיר", מסכם רס"ל רפאל. "בגלל שזה קורה רק לעיתים רחוקות, כל שנותר לנו היה לזנק למשימה ולבצע את החילוץ בצורה הטובה ביותר".

חניך בקורס אימון מבצעי מתקדם
חניך בקורס אימון מבצעי מתקדם