יומן ארועים

Bookmark and Share
חיל-האוויר קלט את כטב"ם השובל פורסם בתאריך 07.03.2007
תגיות: מערך הכטב"ם , בסיס פלמחים , שובל (HERON)
חיל-האוויר קיבל תוספת כוח משמעותית עם כניסתו לשירות של כטב"ם השובל. הכלי החדש מביא עימו מגוון יכולות חדשות הפותחות אופקים חדשים עבור חיל-האוויר
סיון גזית

ה"שובל", כלי-טיס בלתי מאויש, נקלט השבוע בטייסת בבסיס פלמחים. ה"שובל", פרי פיתוחה של התעשייה האווירית, עתיד להחליף את ה"סרצ'ר", שאותו מפעילה טייסת "המל"טים הראשונה". הטקס נערך ברשות מפקד חיל-האוויר, האלוף אליעזר שקדי, ראש מטה חיל-האוויר, תא"ל אמיר אשל, ראש להק מודיעין, תא"ל רם שמואלי, ראש להק כח אדם, תא"ל דני גנות, מפקד בסיס פלמחים, תא"ל גבי, נציגי התעשייה האווירית ומשרד הבטחון, מפקדי חיל-האוויר לשעבר ובכירים נוספים.

הטקס נפתח ביעף טיסה בגובה נמוך שביצע ה"שובל", המסוגל לשהות באוויר במשך כשלושים שעות ולשאת מטע"דים (מטענים ייעודיים) משוכללים ביותר. "השובל מהווה פריצת דרך בעולם המטוסים הבלתי מאוישים בצה"ל, לא רק בגודלו הפיזי כי אם בעיקר בפוטנציאל היכולות המבצעיות הטמונות בו", אמר סא"ל ה', מפקד טייסת "המל"טים הראשונה". "אנחנו בטייסת מפעילים את השובל כבר למעלה משנה בשילוב התעשייה האווירית, כאשר שיא הפעילות היה במהלך הלחימה בלבנון בקיץ האחרון". עד קליטת השובל, הפעילה הטייסת את הגרסה הבסיסית של הכטב"ם, ללא ההתאמות המיוחדות של חיל-האוויר. בעתיד תיקלטנה יכולות נוספות כמו המראה ונחיתה אוטומטיות.

"ג'ון קנדי אמר כי על האנושות לשים קץ למלחמה לפני שהמלחמה תשים קץ לאנושות. ייתכן שהצדק עמו, אך רוחות המלחמה עדיין מנשבות באזורנו ופעמי השלום לצערנו עודם רחוקים מאוד. כולנו מייחלים לבוא השלום אך נדרשים להיות ערוכים, אולי יותר מתמיד, לתרחישי מלחמה", אמר מפקד חיל-האוויר, האלוף אליעזר שקדי. "בחלוף כמעט 60 שנה להקמת המדינה, מדינת ישראל, הבית היחיד של העם היהודי, נתונה תחת איומים. כיום כבעבר יש עמים ומנהיגים שאינם משלימים עם עובדת קיומנו. האיום בעת הזו טומן בחובו סיכונים גדולים שלא התמודדנו עמם בעבר, שכן הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת את הרחבת מעגלי האיום ואת עוצמתם".

האלוף שקדי הוסיף ואמר: "טכנולוגיה היא דבר מצוין ויכולות טכנולוגיות מתקדמות הן משמעותיות מאוד לעתיד. מי שאינו מבין זאת אינו קורא נכון את המפה. ועדיין, סודה הגלוי של טייסת המל"טים הראשונה ושל חיל-האוויר כולו הוא ביתרון האנושי. אל תטעו במונח כלי-טיס בלתי מאוישים, הכלים מאוישים ועוד איך מאוישים. אמנם אנשינו אינם ישובים בגוף המתכת, אבל הראש, המח, התכנון והביצוע הוא מאוד אנושי, מאוד ערכי ומאוד מאויש. מאויש במיטב אנשינו כיאה לגודל המשימה והאחריות".

בהמשך הטקס חשפו האלוף שקדי, תא"ל גבי וסא"ל ה' את סמל הטייסת על גבי המטוס. "קליטת השובל מרגשת מאוד", אמר מפקד חיל-האוויר לשעבר, האלוף (מיל') אביהו בן-נון. "כאשר רואים את הכטב"ם הזה ומכירים את ההיסטוריה ולי יצא לפקד על מבצעים רבים של כלי-טיס בלתי מאוישים אחרים, מבינים את ההתקדמות שחלה בתחום הזה". סגן שי, מפעיל בטייסת "המל"טים הראשונה", מספר על ההתקדמות: "להטיס שובל זו חוויה מעניינת מאוד", הוא אומר, "מאחר שמדובר בטכנולוגיה כל כך מתקדמת, אפשר להתרכז פחות בהטסה ויותר במשימה, בליווי הכוחות או בחיפוש משגרי הקסאם למשל".

סרן דולב, מפקד גף מבצעים בטייסת מוסיף: "אין לי ספק שהטייסת וחיל-האוויר יביאו את השובל להישגים שהיום אפילו אי אפשר לדמיין, בדיוק כפי שקרה עם הזהבן, ה'סבא' של השובל ועם הסרצ'ר, הדור הקודם, שהיו בזמנם פריצת דרך משמעותית. השובל לא קרוב כלל למיצוי היכולת שלו וזו רק תחילת הדרך. קצב התקדמות בעולם הכטב"ם הוא דבר שאינני מכיר במקום אחר בעולם התעופה ומפני שמדובר בכלים בלתי מאוישים אפשר לקחת קצת יותר סיכונים ולהתקדם הרבה יותר מהר קדימה".

 
1 | 2 | 3 | 4
 

כטב"ם ה"שובל" ביעף בגובה נמוך. צילום: שקד סבג וענבל גולומב