יומן ארועים

Bookmark and Share
חיל-האוויר מציין היום את יום איחוד ירושלים ה-39 פורסם בתאריך 25.05.2006
אלעזר בן לולו

"עשרה קבין של יופי ירדו לעולם, תשעה נטלה ירושלים"...

היום (חמישי) חיל-האוויר מציין את יום איחוד ירושלים ה-39 בכל רחבי בסיסיו, מבסיס רמת דוד הצפוני של החיל ועד לעובדה הדרומית. לחיילים נשלחו הסברות על ירושלים והוצעו למפקדים אפשרויות לסיורים והרצאות בנושא. כמו כן, נערכים מופעי זמר עברי, בשיתוף החיילים, סיורים במגדל דוד, סיפורי גבורה ממלחמת ששת הימים ועוד.

טוראי נוגה מנור, מש"קית חינוך בבסיס רמון אמרה: "הכנו תפאורה המציגה מידע על העיר בשילוב תמונות. בנוסף לכך, אנו מחלקים לחיילי הבסיס עלונים ובהם מידע כללי על חשיבותו של היום למדינת ישראל ולעם היהודי". קצינת החינוך של הכנף, סגן הדר סקה, הוסיפה: "לאורך כל היום ינוגנו שירי ירושלים שיכניסו את כל חיילי הבסיס לאווירה. המטרה הסופית שלנו היא לעבור את יום ירושלים כאשר כל חייל בבסיס יהיה מודע למשמעות העמוקה שלו לעם ישראל".

גם בבסיס חיל-האוויר חצור מציינים את יום ירושלים. סגן חן יום-טוב, קצינת החינוך של הכנף, אומרת: "אני שולחת הסברה על ירושלים במייל לכלל אוכלוסיית הכנף ומציעה למפקדים סיורים והרצאות בנושא".
לבית הספר טכני חיל-האוויר בחיפה יש כותל משלו. "אנו הכנו ליד חדר האוכל מעין "כותל מערבי" עשוי קרטון", אומרת סגן-משנה סיוון אלישע, קצינת החינוך של הבסיס, ומוסיפה: "שם החיילים יוכלו לשים פתקים, ולאחר מכן רב הבסיס ייקח את הפתקים לכותל "האמיתי".

אולם, השמחה הירושלמית מהולה גם בעצב וזיכרון. בשעה 11:00 יתקיים בהר הרצל טקס זיכרון לזכר יהודי אתיופיה אשר נספו בעלייתם לארץ. הטקס במעמד נשיא המדינה, מר משה קצב, ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי ומכובדים נוספים. זו הפעם הראשונה בה חיל-האוויר נוטל חלק בטקס על-ידי הקצאת כח טקסי (משמר כבוד) של חניכי תוכנית "תלפיות".

הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, ואלופי צה"ל מצדיעים לירושלים ביום חגה. החל מהשעה 12:00 יסיירו במסלולי קרבות ברחבי העיר ויקיימו ישיבת מטכ"ל חגיגית בגבעת התחמושת. במקום תתקיים קבלת פנים של ראש העיר, למטכ"ל וללוחמים שהשתתפו בשחרור העיר. בשעה 14:00 יתקיים טקס זיכרון לחללי מלחמת ששת הימים בהר הרצל, ומיד לאחר מכן, יתקיימו טקסי זיכרון ללוחמים ליד האנדרטאות השונות ברחבי העיר. לקראת הערב, בשעה 18:00, יתקיים טקס הזיכרון הממלכתי במעמד נשיא המדינה, יו"ר הכנסת, הרמטכ"ל, מפקדי צה"ל לדורותיהם, ראש העיר, נשיא בית המשפט העליון, רבנים ראשיים וכמובן המשפחות השכולות. בטקס שיתקיים באתר ההנצחה הממלכתי שבגבעת התחמושת, מכובדים ישאו דברים ויונחו זרי זיכרון.

רשימת אתרים בירושלים בכניסה חינם / מחיר סמלי לחיילים:

 • אתר הנצחה גבעת התחמושת: אתר הנצחה לחללי גבעת התחמושת, באתר ניתן לצפות בסרט המגולל את מורשת הקרב והלחימה שהייתה באזור. ניתן אף לבקר בבונקרים שנחפרו במקום והיוו חלק משמעותי בקרב.
  טלפון: 02-5829392 / 02-5828442
 • מוזיאון אסירי המחתרת: האתר נבנה במאה הי"ט במתחם "מגרש הרוסים" ושימש בתקופת המנדט כבית הסוהר המרכזי. בכלא ישבו מאות לוחמי המחתרות- ה"הגנה", האצ"ל ולח"י, שנתפסו ונאסרו במאבק למען עלייה חופשית ומדינה עברית. הביקור כולל סיור בכלא המנדטורי המשוחזר על תאיו ומתקניו- בתי המלאכה, המטבחים, חדרי תפילה, תאי הצינוק, הגרדום ועוד. באתר ישנן מספר תצוגות ומוקרן בו סרטון.
  טלפון: 02-6233166
 • בית הרב קוק: הרב קוק פעל רבות למען הישוב בא"י. הבית נשתמר בצורתו המקורית על ריהוטו האותנטי ובאווירתו הרוחנית המיוחדת- חדר הרב הטרקלין ואולם הישיבה.  במקום תערוכה מתמדת על חיי הרב ופועלו וחיזיון אור קולי מרשים.
  טלפון: 02-6232560
  עלות כניסה: 4 ₪ לחייל.
 • מוזיאון הרצל: מוזיאון המדבר על תחילת דרכו של הרצל מהגלות ועד עלייתו לארץ ,תחילת תנועת הציונות, מה שהביא אותו לחשוב ולהקים בית לאומי במדינת ישראל- א"י עקב גילויי האנטישמיות הגלות, התכנסותו של הקונגרס הציוני הראשון פעולותיו וחזונו של האיש להקים בית לאומי יהודי בא"י.
  טלפון: 02-6202330
  עלות כניסה: 4 ₪ לחייל.
 • מוזיאון המאבק האחרון על הרובע: מוצגים ותמונות היסטוריים על נפילת הרובע היהודי במלחמת תש"ח.
  טלפון: 02-6288141/2
  עלות כניסה: 4 ₪ לחייל.
 • הבית השרוף: ביתה של משפחת הכוהנים מבית קתרוס מימי בית שני. בחפירות נחשף בית מגורים פרטי על תכולתו, בין הממצאים- כלי חרס ואבן, מטבעות, חפצי חן ורהיטים. הבית נשרף בשריפה עזה בשנת 70. במקום תצוגת ממצאים וכן הקרנת שקופיות על החפירות ברובע.
  טלפון: 02-6288141/2
  עלות כניסה: 4 ₪ לחייל.
 • הרובע ההרודיאני: תצוגת שרידים ארכיאולוגיים מפוארים מתקופת בית שני שהטיבו להשתמר מהתקופה ההלניסטית. בין המוצגים- 5 מבני מגורים של המעמדות העליונים, חדרי מרחץ, חפצים וכלי בית.
  טלפון: 02-6288141/2
  עלות כניסה: 4 ₪ לחייל.
 • עיר דוד: אתר חפירות נרחב ושרידים קדומים למן התקופה הכלקוליתית ואילך. שרידי ביצורים, בתי מגורים ומפעלי מים.
  טלפון: 02-6288141/2
  עלות כניסה: 4 ₪ לחייל.

מסוקי ה"קוברה" (צפע) בשמי ירושלים.