יומן ארועים

Bookmark and Share
חיל-האוויר חיסל אמש פעיל ג'יהאד איסלמי בכיר בעזה פורסם בתאריך 21.05.2006
אלעזר בן-לולו

חיל-האוויר ירה אמש שני טילים לעבר מכוניתו של מוחמד דחדוח, פעיל בכיר בארגון הג'יהאד האיסלמי והצליח לחסלו. ההתנקשות ארעה בשכונת תלאל-הווא בעיר עזה, מספר שעות לאחר שמפקד המודיעין הפלשתיני, טארק אבו-ראג'ב, נפצע באורח קשה בעקבות ניסיון התנקשות בו. דחדוח היה אחד מבכירי המהנדסים שבנו את הקטיושות של הארגון ואת רקטת "אל-קודס 4", המקבילה של הג'יהאד האיסלמי לרקטות הקסאם של החמאס.

גורמי מודיעין מוסרים כי דחדוח אחראי לירי שלוש רקטות הקטיושה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל, הרקטה הראשונה נורתה ביום הבחירות (28/3) ולא גרמה לכל נזק, הרקטה השניה שוגרה כמה שבועות לאחר מכן, אולם בשל תקלה היא נחתה בסמוך למקום שיגורה, ולפני שבוע, נורתה רקטה נוספת אשר נחתה בסמוך ללול תרנגולות בנתיב העשרה וגרמה למותם של עשרות עופות.

על-פי הדיווחים בהפצצה נהרגו ארבעה בני-אדם, מתוכם שלושה בני משפחה אחת: סבתא, אמא ונכד שנסעו במכונית שעברה בסמוך לזירת ההתרחשות. גורם בכיר מחיל-האוויר מסביר על הפגיעה בבלתי-מעורבים: "אנו משתדלים להימנע ככל האפשר מפגיעה בחפים מפשע, אבל אי-אפשר להבטיח מאה אחוזי הצלחה כשאנשי הג'יהאד פועלים בקרב אוכלוסייה אזרחית".

בעקבות החיסול, בכירים בחאמס מאיימים בנקמה "אשר תרעיד את ישראל", כדבריהם: "האויב פתח על עצמו היום את דלתות הגהנום. אנו נמשך בירי הטילים לעבר ישראל". ואכן, התגובה לא אחרה לבוא. הבוקר נחתו שתי רקטות קסאם ברחבי הנגב, הראשונה נחתה סמוך לצומת גבים, באזור שדרות. שתי נשים סבלו מהלם ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים "ברזילי" באשקלון. הרקטה השניה, נחתה במרכזה של כיתה בבית-ספר בשדרות. למרבה המזל, לא היו נפגעים, מלבד אדם אחד שלקה בחרדה ופונה גם הוא ל"ברזילי" באשקלון. מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב אורי בר-לב אומר כי בנס לא נפגע איש.
בתגובה לכך, פתח צה"ל בירי ארטילרי לעבר מרחבי שיגור הקסאם בצפון רצועת עזה במטרה למנוע מחוליות להתקרב לאזורים הקרובים לגדר. 

מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי, אמר היום: "הצלחנו לפגוע באיש שאחראי על ירי קסאמים ופיתוח טילי קסאם. פגענו בו אחרי שחיפשנו אותו זמן רב. המלחמה הזו קשה ומורכבת. אנו עושים מאמצים רבים לפגוע בטרוריסטים ולא בבלתי מעורבים."