יומן ארועים

Bookmark and Share
טקס פירוק החטיבה הכחולה פורסם בתאריך 24.08.2005
נינה מינדרול

לאחר שתהליך פינוי הישובים מגוש קטיף ומצפון השומרון הסתיים תוך זמן קצר מהצפוי, הוחלט להתחיל בפירוק החטיבות המיוחדות שהוקמו לצורך המבצע וביניהן החטיבה הכחולה שהורכבה מקציני וחיילי חיל-האוויר.

לציון פירוק החטיבה שהוקמה לפני מספר חודשים נערך היום (רביעי) בשעות הצהריים טקס בעיר האוהלים ברעים. בטקס נכחו כאלפיים חיילי חיל-האוויר, נגדים וקצינים, שהיוו את עיקר החטיבה וכל שוטרי משטרת ישראל ומשמר הגבול שצורפו לצוותי הפינוי. הטקס נערך בראשות מפקד חיל-האוויר, האלוף אליעזר שקדי, אלוף פיקוד דרום, האלוף דן הראל, מפקד מחוז הדרום במשטרה ניצב אורי בר-לב ומפקד החטיבה הכחולה, אל"ם חיים מוריה אשר ישוב לתפקידו כמפקד בית-הספר לנ"מ.

הטקס החל בדבריו של מפקד החטיבה. "המח"ט כמעט בכה כשהוא דיבר", מספר סרן מ', נווט בטייסת 'נשר הזהב' וחייל בחטיבה הכחולה, "הוא סיפר על הודעה שהוא קיבל ממזכיר נצר חזני, הישוב שאנחנו פינינו, בו נכתב: 'תודה רבה שהייתם איתנו שם. אתם חיזקתם אותנו וקירבתם אותנו לצבא ונשמח לשמור על קשר בעתיד".

בהמשך נשאו דברים האלוף שקדי, האלוף הראל וניצב בר לב. הם דיברו בעיקר על גאוותם בחיילים ובתפקוד הצבא ועל האופן הרגיש והנחוש בו בוצעה המשימה. הם הזכירו את החששות שעלו בעת הקמת החטיבה כיוון שהיא גוף לא הומוגני המכיל קצינים וחיילים רבים ושונים מיחידות ובסיסים מכל הארץ והביעו שביעות רצון לנוכח העובדה שהתבדו.

מפקד חיל-האוויר הצליח לרגש את החיילים כשאמר לחיילים שהוא אוהב אותם, גאה בהם ושאי אפשר היה לעשות את זה אם כל אחד מהם לא היה בדיוק כמו שהוא.
"בסוף כולם שרו את התקווה בקול חזק", מספר סרן מ', "והטקס הסתיים במחיאות כפיים רועשות שמאוד לא אופייניות לטקס צבאי. ביציאה, בדרך לאוטובוסים חילקו לכולם ורדים. זה היה מאוד יפה".

כעת, לאחר שפוזרו כל החיילים, הם צפויים לקבל מספר ימי חופש ובשבוע הבא כבר צפויים לחזור לשגרה ביחידות האם. "ביום שני אמורה להיות קבלת פנים וביום שלישי כבר חוזרים לעבודה", מספר סרן מ' על הצפוי לו בבסיס בו משרת, "לא נראה לי שזה יהיה פשוט כי זה השפיע עלינו לא מעט, אבל זה לא שאנחנו אנשים אחרים ושבורים. אני חושב שיהיה כיף לחזור ואני כבר מצפה לחזור לטוס. אחרי חודש שלא טסנו בכלל יהיה צריך לסגור לא מעט פערים".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
מימין לשמאל: אלוף פיקוד דרום, האלוף דן הראל, מפקד חיל-האוויר, האלוף אליעזר שקדי, מפקד מחוז הדרום במשטרה ניצב אורי בר-לב ומפקד החטיבה הכחולה ומפקד בית-הספר לנ"מ, אל"ם חיים מוריה. צילום: אנסטסיה אנפילובה