יומן ארועים

Bookmark and Share
האלוף (מיל') שלמה שמיר חגג יום הולדת 90 פורסם בתאריך 12.06.2005
מתן קרני

אלוף (מיל') שלמה שמיר נולד ברוסיה בשנת 1915 ועלה לארץ בהיותו בן עשר. בגיל צעיר הצטרף להגנה ומאוחר יותר עבד בתעשייה הצבאית המחתרתית כמדריך ראשי לחומרי נפץ וחבלה. שמיר גם היה מן המפקדים הראשונים של פלוגות השדה של ה"הגנה". בשנת 1940 התקבל לקורס-טיס של חברת ''אווירון'' ובאפריל אותה השנה קיבל את כנפי הטיס. הוא שירת גם בחטיבה היהודית הלוחמת במסגרת הצבא הבריטי.

בשנת 1949 התמנה שמיר לתפקיד מפקד חיל-הים ושנה לאחר מכן למפקד חיל-האוויר. בין השגיו כמפקדו של החיל נמנים קליטת מערך הנ''מ והיותו מפקד זרועות היבשה, הים והאוויר, עובדה שלא חזרה מאז בצה"ל.

אלו הם רק חלק מהסיפורים אשר הועלו בחגיגת יום ההולדת שנערכה לכבודו של האלוף שלמה שמיר אשר הגיע לגיל 90. באירוע נכחו, בין היתר, הרמטכ"ל רא"ל דן חלוץ, מפקד חיל-האוויר האלוף אליעזר שקדי, מפקד חיל-הים האלוף דוד בן-בעשט, רמ"ט חיל-האוויר תא"ל עידו נחושתן, ראש להק אוויר מסוקים תא"ל ע' ומפקד בסיס חיל-האוויר בשדה דב אל"ם ע'. באירוע הוזכרו השגיו הרבים של שמיר ותרומתו הרבה לצה''ל.  מפקד חיל-האוויר האלוף אליעזר שקדי אמר: ''להגיע לגיל 90 זה דבר מדהים וזה נותן תקווה לכולנו. אנחנו גאים בחיל-האוויר כפי שהוא היום ולך שמיר יש חלק לא קטן בכך. כל שנותר לי לומר זה שתשאר צעיר נצחי ועוד הרבה שנים של אושר''.

שלמה שמיר עצמו אמר: ''כשאני נשאל מה עשיתי בחיל-האוויר, אני עונה כי עזרתי לקבוע את התלם שלו כיום'' שמיר הודה לכל האורחים על הכבוד שחלקו לו באירוע. את המעברים בין הנאומים ליוותה להקת חיל האוויר.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
מימין לשמאל: ראש המטה הכללי, רב-אלוף דן חלוץ, אלוף (מיל') שלמה שמיר, מפקד חיל-האוויר, האלוף אליעזר שקדי ומפקד חיל-הים, האלוף דוד בן-בעשט. צילום: ליאור דיין