יומן ארועים

Bookmark and Share
רב-אלוף דן חלוץ הוא הרמטכ''ל ה-18 של צה"ל פורסם בתאריך 01.06.2005
מתן קרני וטלי בן-יוסף

בטקס קצר שנערך היום (רביעי) ברחבת בניין הרמטכ''ל, נכנס רב-אלוף דן חלוץ לתפקידו החדש כרמטכ''ל. אלופי צה"ל קיבלו אותו בלחיצות ידיים ובברכות הצלחה.

הרמטכ''ל היוצא רב-אלוף משה (בוגי) יעלון נפרד מכל אלופי צה''ל ולאחר מכן נפרד ממשמר הכבוד המייצג את חילות האוויר, הים והיבשה, כשהוא מלווה במחיאות כפיים מצד הקהל. בעוזבו את רחבת הטקס לווה על ידי חיילי המשטרה הצבאית כשהוא מנופף בידו לשלום. בטקס נכחו חניכי קורסי הטיס החובלים והרפואה, משטרה צבאית, נציגי החילות הרגליים ויחידת הדגלנים של צה''ל. את האירוע ליוותה תזמורת צה''ל. כאשר נשאל רב-אלוף דן חלוץ בסיום הטקס איך ההרגשה להיות הרמטכ''ל המבוגר ביותר השיב: '' אני עדיין בחור צעיר".

 להלן איגרת פרידה הנשלחה היום (רביעי) לכל צה"ל מהרמטכ"ל היוצא, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון ואחריה פקודת יום מהרמטכ"ל הנכנס, רב-אלוף דן חלוץ .


איגרת פרידה של ראש המטה הכללי, רב-אלוף משה יעלון


קצינים וחיילים בשרות סדיר ובמילואים, עובדי צה"ל,
היום מסיים אני את כהונתי כרמטכ"ל צבא ההגנה לישראל. ניתנה לי הזכות לפקד על צה"ל בשלוש שנות לחימה מהמורכבות, הממושכות והרות הגורל שידענו מאז מלחמת העצמאות. לחימה שהעמידה במבחן יום-יומי את יכולותינו המבצעיות, את דבקותנו במערכת הערכים שלנו ואת האיתנות, החוסן וכושר העמידה שלנו – כצבא וכחברה גם יחד.

בלחימה זו השיג צה"ל הישגים מבצעיים מרשימים ואף חסרי תקדים. הצבר ההישגים המבצעיים שהשיגו צה"ל וכוחות הביטחון תרמו והזינו את כושר העמידה והחוסן של החברה הישראלית – אותם ביקש האויב לשבור.

כושר העמידה שהפגינה החברה וההישגים וכושר הלחימה שהפגין צה"ל הובילו להכרה בקרב אויבינו, ברחוב ובהנהגה כאחד, כי הטרור אינו משתלם. הכרה לה נודעת חשיבות מכרעת לעתידה של מדינת ישראל במרחב בו אנו חיים.

הישגים אלה הושגו תוך הקפדה על "רוח צה"ל", על צלמם האנושי והמוסרי של לוחמיו ומפקדיו, ומאמץ עליון להימנע, ככל שניתן, מפגיעה באוכלוסיה שאינה מעורבת בטרור.

לצד הלחימה ותוך כדי הלחימה עסקנו בהתאמת צה"ל בתחום תפיסת ההפעלה, בניין הכוח וארגונו למציאות המשתנה תוך יצירת התשתית להתמודדות עם אתגרי העתיד.
זוהי התשתית לרגיעה בה אנו מצויים כיום ולחזרתם של חיים ותקווה לרחוב הישראלי; כל אלה אינם, בשום פנים, נחלתו של איש אחד, הם פרי עמלם של חיילים ומפקדים, אשר איכותם האנושית והמוסריות, המסירות, היצירתיות והיכולת המבצעית שהפגינו הן סוד עוצמתו של צה"ל. בזכותן יכול עם ישראל להיות סמוך ובטוח כי יש מי שיעמוד בפרץ ביום פקודה.

מדינת ישראל ניצבת בימים אלה בצומתי הכרעה בעלי משמעות אסטרטגית. עוצמתו וחוסנו של צה"ל הם המסד והתשתית לכל הכרעה שתיבחר. אני מעביר היום את הפיקוד על צה"ל לידיו של רב-אלוף דן חלוץ. מהיכרותי עימו אני סמוך ובטוח כי זו ההנהגה לה זקוק צה"ל ולה ראוי עם ישראל לנוכח המשימות והאתגרים שבפתחנו. אני מאחל לו הצלחה.

לאורך כל שנות שירותי בצה"ל איבדתי חברים ורעים שנפלו במעלה הדרך, נזכור את פועל חייהם, ומורשתם שהם צו-חיים ודרך לכולנו. מושיט יד חובקת לבני המשפחות השכולות ונושא תפילה לרפואה שלמה לכל פצועי צה"ל.

לצערי, מותיר אחרי משימה שלא הושלמה: החזרת כל הנעדרים ארצה, המשיכו לפעול כדי להשלימה.
אני מסיים היום שלושים ושבע שנות שירות בצה"ל, חזרתי לשירות קבע ממערך המילואים לאחר מלחמת יום הכיפורים, מתוך הכרה כי זהו שדה עשייה משמעותי ביותר לתרומה למען המשך קיומם וביטחונם של עם ישראל ושל מדינת ישראל. הכרה שליוותה אותי בכל השנים הללו ואשר תוקפה לא פג עד עצם היום הזה. אני נושא עימי מן השירות מראות, זיכרונות ודמויות של לוחמים ומפקדים שותפים לעשייה ולדרך המגלמים את כל הטוב, היפה והנאצל שבחיינו.

בלב נרגש נפרד מכם היום ומצדיע לכל אחת ואחד מכם.
חזקו ואמצו!


משה יעלון, רב-אלוף

 

פקודת יום של ראש המטה הכללי, רב-אלוף דני חלוץ
 

קצינים וחיילים בשרות סדיר ובמילואים, ואזרחים עובדי צה"ל,

היום, כ"ג באייר התשס"ה, הראשון לחודש יוני 2005, אנו נפרדים מרב-אלוף משה (בוגי) יעלון מפקדו השבעה-עשר של צה"ל. אדם לוחם ומפקד עתיר זכויות במאבק המתמשך על ביטחון עם ישראל. תקופת פיקודו תיזכר כתקופת עשייה רבה בכל תחומי העיסוק של צה"ל ובראשם התחום המבצעי. ההישגים המבצעיים יוצאי הדופן במסגרת הלחימה בטרור הם פרי הובלה שקולה, מקצועית ואחראית של רב-אלוף יעלון. בצד ההצלחות המבצעיות הוביל רב-אלוף יעלון את צה"ל בחשיבה מקורית, בבניין-הכוח, בשינויים רחבי הקף בהרכב סדר הכוחות של צה"ל ובגודלם, ברכת צה"ל תלווה אותו בדרכו.

רעַי, אנשי צבא הגנה לישראל בשרות סדיר ובמילואים. עוצמתו של צה"ל היא היסוד לקיומה של מדינת ישראל. אנו כוח המגן הניצב בפני חורשי רעה. כוחו ורוחו של צה"ל טמונים בכם, אנשי שירות הקבע, הקושרים את עתידם בשרות הצבאי לצד, משרתי החובה והמילואים. יכולות צה"ל נשענות על איכות אנושית, מקצועיות וטכנולוגיה מתקדמת, זאת לצד האמונה החזקה בצדקת דרכנו. הקפדה על ערכי צה"ל ועל רמה מוסרית גבוהה, יהודית ואוניברסלית, היא הבסיס לפעולתנו. שמירה על חייו וכבודו של האדם, בקרב ובאימונים היא ערך בסיסי לאורו אנו מחנכים ופועלים.

פתיחות, ביקורת וחופש הבעת דעה הם הכרח בצבא החורט על דגלו קידמה וצורך בהתאמה מתמדת למציאות משתנה. בצידם מוטלת עלינו חובה מקצועית של משמעת בפעולה, בכל פעולה, בכל תחום.

בחמישים ושבע שנות קיומה הפכה מדינת ישראל לחזקה, פורחת ומשגשגת. בזכותכם, חיילי צה"ל, עמדנו באתגרי הביטחון, ניצחנו במלחמות והיכינו בטרור.

ייעודנו הוא מתן ביטחון למדינת ישראל ואזרחיה, זה גם החשוב בתפקידנו. בפנינו ניצבות משימות רבות ומורכבות, חשובות ודחופות, צבאיות ולאומיות. הקרובה שבהן היא מימוש החלטת ממשלת ישראל בדבר ההתנתקות. צה"ל יהא ערוך ונכון לבצעה. במועד הנדרש, ברגישות המתאימה ובנחישות. תוך הבנת כאבם של המפונים ובידיעה שיסודות המשטר הדמוקרטי נשענים על חובת הציות להחלטות הדרג המדיני וקבלת הכרעותיו. אנחנו דוחים את הקולות הנשמעים מעת לעת הקוראים לסרבנות ולמחאה אלימה, אלה אינם קולותינו. לא נהיה סובלניים לקריאות האלה.

הסיכונים והאיומים על מדינת ישראל, אלה הקיימים בפועל ואלה הנבנים, רחוקים וקרובים, תהא עוצמתם אשר תהיה, לא נעלמים מעינינו. שומה עלינו להיערך בכל עת ולכל תפנית אפשרית. צה"ל יימדד בראש ובראשונה במענה ובהצלחותיו המבצעיות. הניצחון ימשיך להיות נר לרגלינו בכל תחומי העשייה.

מדינת ישראל שילמה מחיר יקר במלחמה על עצמאותה ובשמירה המתמדת על קיומה וביטחונה. חללי צה"ל והנעדרים ציוו לנו את החובה ובצידה הזכות להמשיך את דרכם, דרכנו. דפי המורשת הרבים מספרים את סיפור גבורתם של חברינו שנפלו. ננצור את זכרם לעד ונחבק בחום את משפחותיהם.

מפקדי צה"ל וחייליו בשירות סדיר ובמילואים, יחד נוכל למשימות העומדות לפנינו. בחוכמה, בנחישות ובצניעות.

              
דני חלוץ, רב-אלוף

 

 

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
הרמטכ''ל היוצא רב-אלוף משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל הנכנס רב-אלוף דן חלוץ. צילום: רובי קסטרו