יומן ארועים

Bookmark and Share
בלעדי: סיקור עסקת חילופי השבויים ממקור ראשון פורסם בתאריך 01.03.2004
הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון פברואר 2004 של בטאון חיל-האוויר

עורך בטאון חיל-האוויר התלווה למשלחת צה"ל שטסה לקלן בגרמניה כדי לבצע את עסקת חילופי השבויים עם ארגון החיזבאללה. בתדריך שנערך כמה שעות לפני יציאת המשלחת שם מפקד הטייסת את הדגש על השלבים השונים של המבצע, החל מהעמסת האסירים בנתב"ג, עבור בסדרי החילופים בגרמניה וכלה בנחיתה בישראל. מפקד יחידת ההעמסה סקר את הצד הלוגיסטי של המבצע שכלל הסבת מטוס "ראם" לתצורת הובלת אסירים על כל המשתמע מכך.

הטיסה עצמה עברה בצורה חלקה. עם הנחיתה בגרמניה הוכנס מטוס ה"ראם" לתוך האנגר גדול בו התבצעה העסקה. פרופסור יהודה היס וצוותו מן המכון לרפואה משפטית באבו כביר עמלו במשך כארבע שעות על זיהוי גופות שלושת חללי צה"ל - עדי אביטן ז"ל, בני אברהם ז"ל ועומר סואעד ז"ל. לאחר שזוהו הגופות החלו האסירים לרדת מן המטוס הישראלי ולהתקדם לעבר המטוס הגרמני אשר הוביל אותם ללבנון. הראשונים שירדו מן המטוס הישראלי היו עבד אל כרים עובייד ומסטפה דיראני. אחריהם ירד הגרמני סטיפן סמירק. בנקודה זו הועבר לידי הישראלים גם האזרח החטוף אלחנן טננבאום. לאחר שנארז והועמס כל הציוד שהובא מישראל על מטוס ראם אחר, נערך במקום טקס קצר בו קרא רב צבאי תפילת אל מלא רחמים ותפילת קדיש. שלושת הארונות הועמסו לבטן המטוס וחצי שעה לאחר מכן המריא "הראם" חזרה לישראל.

את הכתבה המלאה והבלעדית תוכלו לקרוא בגיליון פברואר של בטאון חיל-האוויר

האלוף (מיל') אילן בירן (במרכז עם קסקט) שריכז את הטיפול בעסקת החליפין מטעם ישראל בחזית מטוס חיל-האוויר שהחזיר לארץ את חללי צה"ל. צילום: ליאור אסטליין