יומן ארועים

Bookmark and Share
עסקת חילופי השבויים פורסם בתאריך 29.01.2004
משלחת צה"ל ממריאה לקלן בגרמניה כדי לבצע את עסקת חילופי השבויים עם ארגון החיזבאללה

לפי תנאי העסקה שסוכמו מראש, יעביר ארגון החיזבאללה לידי מדינת ישראל את גופותיהם של שלושת חיילי צה"ל שנחטפו בהר דב ואת האזרח הישראלי אלחנן טננבאום. תמורתם תעביר ישראל לידי החיזבאללה קבוצת שבויים ביניהם גם השייך עבד אל-כרים עובייד ומוסטפה דיראני שנחטפו מלבנון על-מנת לשמש כקלפי מיקוח לשחרורו של הנווט רון ארד. בתדריך שנערך כמה שעות לפני יציאת המשלחת שם מפקד הטייסת את הדגש על השלבים השונים של המבצע, החל מהעמסת האסירים בנתב"ג, עבור בסדרי החילופים בגרמניה וכלה בנחיתה בישראל. מפקד יחידת ההעמסה סקר את הצד הלוגיסטי של המבצע שכלל הסבת מטוס "ראם" לתצורת הובלת אסירים על כל המשתמע מכך.

עם הנחיתה בגרמניה הוכנס מטוס "הראם" לתוך האנגר גדול בו התבצעה העסקה. פרופסור יהודה היס וצוותו מן המכון לרפואה משפטית באבו כביר עמלו במשך כארבע שעות על זיהוי גופות שלושת חללי צה"ל – עדי אביטן ז"ל, בני אברהם ז"ל ועומר סואעד ז"ל. לאחר שזוהו הגופות, החלו האסירים לרדת מן המטוס הישראלי ולהתקדם לעבר המטוס הגרמני אשר הוביל אותם ללבנון. הראשונים שירדו מן המטוס הישראלי היו עבד אל כרים עובייד ומוסטפה דיראני. אחריהם ירד הגרמני סטיפן סמירק.

בנקודה זו הועבר לידי הישראלים גם האזרח החטוף אלחנן טננבאום. לאחר שנארז והועמס כל הציוד שהובא מישראל על מטוס "ראם" אחר, נערך במקום טקס קצר בו קרא רב צבאי תפילת אל מלא רחמים ותפילת קדיש. שלושת הארונות הועמסו לבטן המטוס וחצי שעה לאחר מכן המריא ה"ראם" חזרה לישראל.

מטוס הראם ולצידו ארונות הקבורה של שלושת חיילי צה"ל החטופים
מטוס הראם ולצידו ארונות הקבורה של שלושת חיילי צה"ל החטופים