יומן ארועים

Bookmark and Share

העידן של האלף החדש מבחינת צה"ל וחיל-האוויר הוא בראש ובראשונה העידן של אחרי לבנון. העימות בשטחים שפרץ בספטמבר 2000 ממשיך להעסיק את כוחות הביטחון גם כיום - חיל-האוויר פועל בזירה מורכבת זו באופן אינטנסיבי בשיתוף עם כוחות היבשה, כדי לתת מענה לטרור הפלשתיני המופעל נגד אזרחים וחיילים.

חיל-האוויר  מכניס לפעילות בהדרגה את מערך סוללות ה"חץ". הטיל, שנועד להגן על מדינת ישראל מפני טילי קרקע-קרקע, נחשב לטוב מסוגו בעולם.

במסגרת המאמץ להעמיק את ההשכלה והיכולות אותם רוכשים חניכי קורס-הטיס, הוארך הקורס החל מחודש יולי 2002 בשנה נוספת, וכולל מעתה גם רכישת תואר ראשון אקדמי מלא. כמו כן הוארך פרק זמן החתימה לשירות קבע משש לתשע שנים.

במהלך העשור הקרוב אמור חיל-האוויר הישראלי להצטייד במטוסים ומסוקים חדשים, הנמצאים בשורה הראשונה של הטכנולוגיה הצבאית: מטוס הקרב החדש, ה-F-16I, "סופה", אשר אמור לנחות בארץ בשנת 2003. המטוס יהווה צעד נוסף בדרך להשלמת המערך האווירי החדיש של החיל, ביחד עם ה-F-15I, "רעם". גם מערך המסוקים צפוי לתגבור משמעותי, כאשר יצטייד בדגמים חדשים של מסוקי ה-AH-64 אפאצ'י "פתן" – דגמי ה"לונגבאו", המצויידים במכ"ם מיוחד, ייחלו להגיע לארץ בשנת  2004.

ב-12 ביולי 2006 יצא צה"ל למלחמה בארגון החיזבאללה בעקבות חטיפת שני חיילים והריגת שמונה חיילים אחרים. לחיל-האוויר היה תפקיד מכריע במלחמה זו. החל מהשעה הראשונה ובמשך 33 יום, פעלו כל מערכי החיל במגוון משימות: תקיפת מערכי שיגור ומשגרי רקטות, פגיעה בתשתיות טרור ובאנשי חיזבאללה וסיוע צמוד לכוחות הקרקע הן בלחימה והן בפינוי נפגעים.