יומן ארועים

Bookmark and Share
מסוק בלק-הוק של הצבא האמריקאי מגיע לביקור מבחן בישראל. פורסם בתאריך 04.09.1983
מסוק בלק-הוק של הצבא האמריקאי מגיע לביקור מבחן בישראל

מסוק הסער האמריקאי בלק-הוק ביקר בישראל ונבחן על ידי טייסי חיל-האוויר. הבלק-הוק היה מסוק הדגל של תובלת הסער בצבא האמריקאי. הוא תוכנן ויוצר לפי לקחים ממלחמת וייטנאם. מטרתו המקורית היתה, למן תכנונו הראשוני, השתלבות בכל סוגי הקרב ותיפקוד ככלי עיקרי בניהול מבצעי תובלת-אוויר. דגש מיוחד על שיפור הביצועים האוויריים האנכיים של המסוק, מאפשר לו לבצע פעילות מלאה בכל מעטפת המשקל המתוכננת ובכל אזורי האקלים והטמפרטורות.

הבלק-הוק היווה תיגבור משמעותי ליכולתו הטקטית והאסטרטגית של הצבא האמריקאי. בתצורת הסער מסוגל המסוק לשאת כתריסר לוחמים חמושים בנוסף לשלושת אנשי הצוות. בתצורת הקרב מסוגל המסוק לשאת על מיתלי ה-ESSS (מערכת נשיאת מטענים) 16 טילי הלפייר בנוסף ל-16 טילים נוספים בבטן המסוק או ארבעה מיכלי דלק נתיקים בתכולה של 1360 גאלון.

בלק-הוק הוא מסוק הסער הראשון שתוכנן על-פי דרישות שרידות מתקדמות, ברורות וחמורות. טייסי חיל-האוויר שזכו לנסותו התרשמו מאוד מיכולתו, אחד מהם סיפר כי "הבלק-הוק הוא אחד ממסוקי הסער הטובים והנוחים להטסה. הוא אחד המסוקים הראשונים שתוכננו לפי אפיונים צבאיים טהורים. ביצועיו יוצאים מן-הכלל".

במהלך חודש אוגוסט 1994, יותר מעשור לאחר הביקור, קיבל חיל-האוויר עשרה מסוקי בלק-הוק, המכונים בעברית ינשוף.

הבלק-הוק האמריקאי מעל הכנסת
הבלק-הוק האמריקאי מעל הכנסת