יומן ארועים

Bookmark and Share
מבצע "אביב נעורים" פורסם בתאריך 09.04.1973

מטוסי חיל-האוויר מסייעים לכוחות הצנחנים, ללוחמי סיירת מטכ"ל וללוחמי הקומנדו הימי, בפעולת חיסול בכירי המחבלים בביירות. ב-9 באפריל ניסו מחבלים פלשתינים לתקוף מטוס "ארקיע" שחנה בשדה התעופה בניקוסיה, קפריסין. באותו יום תקפו מחבלים גם את ביתו של חיים טימור, שגריר ישראל בקפריסין. בתגובה, ביצע צה"ל בלילה שבין 9 ל-10 באפריל את אחת מפעולותיו הנועזות והמפורסמות ביותר על אדמת לבנון.

בחופי ביירות המתינו ללוחמי הכוח - סיירת צנחנים, סיירת מטכ"ל ואנשי הקומנדו הימי - סוכני מוסד עם מכוניות, ששכרו למען הכוח הנוחת יום קודם לכן. היעד היה בניין בן שבע קומות, מאובטח על-ידי מחבלים חמושים, ששימש מפקדה ובית מגורים של בכירי אש"ף. בראש הצוות שהגיע לביירות עמד, מחופש לאישה, מפקד סיירת מטכ"ל, אהוד ברק.

הפעולה נמשכה שעתיים וחצי והפתיעה את המחבלים כשהם במיטותיהם. באחד הבתים נורתה לעבר הכוח אש מרכב של צבא לבנון שחנה בסמוך. מהאש נהרגו שני חיילי סיירת צנחנים.

בתקיפת הקומנדו נהרגו יותר מ-50 מחבלים, ביניהם גם אבו יוסוף, סגנו של יאסר ערפאת וכאמל נאצר, דובר הפת"ח. מטוסי חיל-האוויר השתתפו כמסייעים בתפקידי ממסר, הנרה, תובלה ופינוי פצועים. מסוק סופר-פרלון פינה את אחד הפצועים מסטי"ל של חיל-הים לבית החולים רמב"ם בחיפה.