יומן ארועים

Bookmark and Share

בינואר 1970 החל חיל-האוויר בסידרת הפצצות בעומק מצרים, בנסיון להכריע את מלחמת ההתשה. בחודשים שלאחר מכן הגיעה למצרים רכבת אווירית של טילי נ"מ חדישים מברה"מ, וחיל-האוויר פעל בכל שעות היממה למנוע את קידומם לתעלה. ב-30 ביולי יזם חיל-האוויר קרב-אוויר נגד טייסים סובייטים,שהוצבו במצרים ונטלו חלק בהגנת שמי המדינה. במהלך הקרב הופלו חמישה מטוסי מיג-21. ב-7 באוגוסט 1970, בלחץ ארה"ב, נחתמה בין הצדדים הפסקת אש.

 ב-6 באוקטובר 1973 קטעה את קדושת יום הכיפורים מתקפה משולבת של מצרים וסוריה על ישראל. יכולתו של חיל-האוויר להנחית מכה מקדימה לא מומשה, ומשימתו ביומיים הראשונים היתה לבלום את כוחות האויב, שצלחו את תעלת סואץ מדרום והשתלטו על שטחים נרחבים ברמת הגולן מצפון. הסכמי הפסקת האש, שנחתמו בק"מ ה-101, נכנסו לתוקפם ב-24 באוקטובר.

כשלוש שנים מאוחר יותר, בליל ה-3 ביולי 1976, המריאו ארבעה מטוסי הרקולס של חיל-האוויר לשדה התעופה אנטבה שבאוגנדה. במבצע מורכב שוחררו עשרות בני-ערובה ישראלים, שנחטפו בטיסת "אייר-פראנס" מתל-אביב לפאריז.

ב-15 במרס 1978, בתגובה לפיגוע בכביש החוף, יצא חיל-האוויר למבצע נוסף - מבצע "ליטני". במבצע השתתפו, לראשונה, גם מטוסי ה-15-F החדשים, שנקלטו בחיל-האוויר כשנתיים קודם לכן.

ואז, במרס 1979, - הסכם שלום עם מצרים. צה"ל שינה היערכות ונסוג מסיני. במבצע לוגיסטי גדול ומסובך, פינה חיל-האוויר את בסיסיו הקדמיים והעביר אותם לנגב.