יומן ארועים

Bookmark and Share
קרבות טקסס ואריזונה פורסם בתאריך 02.07.1969
"קרבות טקסס ואריזונה" - חיל-האוויר פותח בסידרת קרבות אוויר יזומים נגד חיל-האוויר המצרי. ארבעה מיגים מופלים ביום הקרבות הראשון.

ב-2 ביולי נכנסו שני שמות חדשים ללקסיקון חיל-האוויר - "טקסס" ו"אריזונה", ופירושם - קרבות אוויר יזומים נגד חיל-האוויר המצרי. קודם לכן היו קרבות האוויר באזור התעלה יזומים בעיקר על-ידי המצרים: מטוסים מצריים חדרו לשטח ישראל למשימות צילום או תקיפה, ו"הזמינו" בכך את מטוסי המיראז' ליירטם.

מתחילת יולי, עברה היוזמה לידי חיל-האוויר. קרבות-אוויר יזומים תוכננו כנגד מטוסי חיל-האוויר המצרי באזור הצפוני של מפרץ סואץ ובמרכזו - אזור שלא היה מוגן על-ידי סוללות טילים מצריות. מבצעים אלו כונו "רימונים", אך טייסי חיל-האוויר העדיפו לכנותם, כאמור, בשם "טקסס ואריזונה", כי גם כאן, כמו שם, "השולף ראשון מנצח".

לסידרת הקרבות היזומים היה אופי קבוע: מטוסי מיראז' המריאו מרפידים, הגיעו לאזור סואץ, "גירו" את המטוסים המצרים לצאת לקראתם - ואז התנפלו עליהם מכיוון אחר והפילו אותם.

כעשרה מטוסי מיג-21 מצריים הוזנקו ב-2 ביולי לקרב, ובמפגש הראשון הפיל עמוס עמיר מטייסת "העטלף" מיג אחד. במפגש השני הפיל איתן כרמי, גם הוא מטייסת "העטלף", שני מטוסי מיג ואילו במפגש השלישי, הפיל קובי ריכטר מטייסת "הסילון הראשונה" מיג-21 בטיל שפריר-2 הפלה מבצעית ראשונה לטיל זה. היה זה האות לסדרת קרבות ממושכת, ששחקה את חיל-האוויר המצרי, ושבמהלכה הופלו עשרות מטוסי מיג.

מיראז'
מיראז'