יומן ארועים

Bookmark and Share
פעם ראשונה בשמיים פורסם בתאריך 14.11.1964
קרב אוויר ראשון בין מיראז' למיג-21

בעקבות גיחת צילום ישראלית ברמת הגולן, הזניקו הסורים מספר מבנים של מטוסי מיג-21. אחד הזוגות התקרב למרחק של כעשרה מייל מגבול ישראל-סוריה, באזור כפר פיק, ואז הופנה לעברו אחד מזוגות המיראז' שהיו באותה עת בפטרול, ושהוטסו על-ידי סרן עמוס עמיר וסגן יוחאי ריכטר. הזוג הפתיע את המיגים, כנראה עקב בלבול של הבקר הסורי בין המבנים שהיו באוויר, ו"התיישב" מאחוריהם מבלי שטייסי המיגים קיבלו התרעה. הקרב התנהל בתנאי תקשורת קשים: טייסי המבנה התקשו לשוחח איש עם רעהו, ועם הבקר, בגלל אנשי מבנה אחר שהיו באוויר ודיברו באותו ערוץ.

עמיר החליט לפעול לפי תורת הלחימה, תוך ניצול העובדה שהמטוסים היו חמושים בשלושת אמצעי הלחימה הדרושים לקרב אוויר-אוויר: טיל יהלום, שני טילי שפריר ותותחים. אולם הניסיון לבצע הצמדת מכ"ם כדי לשגר יהלום לא הצליח. עמיר ניסה לשגר טיל שפריר, אך השפריר פנה לעבר הקרקע ולא פגע במטרה. ריכטר, שראה את התנהגות השפריר ששיגר עמיר, החליט שלא לשגר את השפריר שלו, מחשש שיסטה גם הוא מדרכו ויפגע במטוסו של עמיר.

לא נותר לעמיר אלא לנסות את הנשק הוותיק - התותח. ביעף ירי שני, בטווח 400 מטר, הפגיז עמיר את המיג, ראה פגיעה במיכל הדלק והפסיק מיד את הירי.

באותו זמן נמצא גם ריכטר בטווח של 200 מטרים מאחורי מיג אחר, אך בטרם הספיק לירות, קיבלו המטוסים הוראה לנתק מגע. במהלך הקרב שוגר מאחד המיגים טיל אטול לעבר עמיר, שלא פגע. המיג הפגוע נחת בבסיסו.

ה-14 בנובמבר 1964 היה ציון דרך בתולדות קרבות האוויר: לראשונה בעולם התמודדו ביניהם מיראז' ומיג-21, וחיל-האוויר עשה לראשונה שימוש מבצעי בטילים בקרב אוויר. רק כשנתיים מאוחר יותר, ב-14 ביולי 1966, הצליח מיראז' של חיל-האוויר להפיל מיג-21 סורי בקרב אוויר מעל רמת הגולן.

מטוס המיג-21 נפגע, אך לא הופל. תצלום מכוונת המיראז'
מטוס המיג-21 נפגע, אך לא הופל. תצלום מכוונת המיראז'