יומן ארועים

Bookmark and Share

בתחילת שנות ה-60 החלה ישראל בפיתוח פרויקט כלכלי רב מימדים: המוביל הארצי. במטרה למנוע את זרימת המים לישראל, החלה סוריה בחפירת תעלה להטיית מימי הירדן ברמת הגולן. הסכסוך בגבול הצפון לבש מימדים של תקריות גבול חוזרות ונישנות.

בנובמבר 1964 וביולי 1966 תקפו מטוסי חיל-האוויר את ציוד ההטייה הסורי. במהלך התקריות התנהלו גם קרבות אוויר, בהם הופלו מספר מטוסי מיג סוריים. באפריל 1967 שוב התחוללו תקריות אלימות בגבול הסורי, וב-7 באפריל הפילו מטוסי חיל-האוויר בקרבות אוויר שישה מטוסי מיג סוריים. ב-14 במאי הורה נשיא מצרים להזרים כוחות גדולים לסיני, ומספר ימים לאחר מכן הורה על סגירת מצרי טיראן. מתיחות במזרח התיכון  הגיעה לשיא חדש.

ב-5 ביוני 1967 פתחה ישראל במלחמת ששת הימים. תוך שלוש שעות בלבד השמידו מטוסי חיל-האוויר את חיל-האוויר המצרי על הקרקע, ופגעו קשה בחילות-האוויר של סוריה, ירדן ועיראק. לאחר שהשיגו עליונות אווירית בכל החזיתות, השתתפו מטוסי חיל-האוויר במשימות רבות ומגוונות. בששת ימי הלחימה כבשו כוחות צה"ל את סיני, את הגדה המערבית ואת רמת-הגולן והגדילו את שטחה של  המדינה פי ארבעה.

במקביל, התנהלה בתעלה לחימה יום-יומית נגד הכוחות המצריים. באמצעות מטוסיו החדשים, הסקייהוק והפאנטום, תקף חיל-האוויר מוצבים, סוללות טילים, סוללות נ"מ וסוללות ארטילריה של המצרים. מסוקי החיל נטלו חלק בפשיטות נועזות של כוחות קרקע מעבר לקווים, שחלקן בוצעו בעומק המערך המצרי. באחת הפשיטות המפורסמות של מלחמת ההתשה, בדצמבר 1969, "חטפו" מסוקי יסעור של חיל-האוויר מכ"ם סובייטי חדיש והעבירו אותו בשלמותו לישראל.