יומן ארועים

Bookmark and Share

חיל-האוויר נולד בקרב. היו אלה קרבות מלחמת העצמאות, שמעליהם ריחפה סכנה קיומית לתושבי המדינה שזה עתה הוקמה. עובדה זו מנעה ממפקדי חיל-האוויר לעצב את דמותו ולגבשה, ורק בשנות ה-50 נקבעו אופיו של החיל ומשימותיו המגוונות: הגנת שמי המדינה, השגת עליונות אווירית על-ידי השמדת הכוח האווירי של האויב, השתתפות בלוחמת היבשה וביצוע משימות תובלה וחילוץ נפגעים.

ההזדמנות לבחון את הקונספציה החדשה של חיל-האוויר הגיעה מהר יותר משציפו כולם. ב-29 באוקטובר 1956 פרצה מלחמת סיני, בעקבות פעילות המסתננים בגבול, סגירת מצרי טיראן והתעצמותה של מצרים, שלראשונה הכניסה מטוסי סילון סובייטים לזירת המזרח התיכון. המלחמה התנהלה בשיתוף פעולה מדיני וצבאי עם צרפת ובריטניה, שביקשו להשתלט על תעלת סואץ שהולאמה על-ידי מצרים, וציידו את ישראל בנשק ובמטוסים סילוניים.

ביומה הראשון של המלחמה הצניחו 16 דקוטות 295 צנחנים במעברי המיתלה בסיני, שיצאו לאבטח את האזור ולמנוע הזרמת כוחות תגבור מצריים לחזית. היה זה מבצע ההצנחה הגדול ביותר בתולדות צה"ל עד היום. מטוסי חיל-האוויר סייעו לכוחות היבשה גם באמנעות על צירים ובהגנה מפני תקיפות אוויריות, יירטו מטוסים מצריים, ביצעו סיורים וחילצו נפגעים.

מלחמת סיני הסתיימה ב-7 בנובמבר 1956 בלחץ האו"ם ושתי המעצמות. למרות שתפקידו של חיל-האוויר במלחמה צומצם להגנה בלבד, הכיר המטכ"ל, לראשונה, בכוחו ובחשיבותו של חיל-האוויר. היה זה נצחונו הראשון של צה"ל אחרי מלחמת העצמאות, והמון גאווה באוויר, בים וביבשה.