יומן ארועים

Bookmark and Share
קורס טיס בבייקרספילד
קורס טיס לארץ-ישראלים נפתח בבייקרספילד שבקליפורניה

ביוזמתה של אלינור רדניק, בתו של מיליונר יהודי מבייקרספילד שבקליפורניה, נפתח בתחילת פברואר 1948 קורס טיס לארץ-ישראלים ששהו בארה"ב. רדניק היתה בעלת רשיון טיס פרטי ושדה תעופה פרטי, שבו נערך הקורס. היא שמעה על פעילותו של אל שווימר ויצרה קשר עם מרכז משלחת ה"הגנה" בארה"ב, טדי קולק, אשר החל, יחד עם משה גורניצקי (גורן), בפעולות לבחירת המועמדים לקורס. בסופו של דבר, גוייסו לקורס 13 חברי "הגנה", בהם שתי נשים: אמנון ברמן, עמנואל רוטשטיין, דוד דנקנר, זהרה לביטוב, שלמה לנדאו (להט), שרה גוברמן (מקלף), ביל וילנצ'וק (בר-עתיד ארד), משה הירש (עופר), דן-פיטר גילברט, פלטיאל מקלף, חיים טננבאום (ארזי), מאיר חופשי ועודד אברבנאל.

הקורס היה מרוכז וקצר, כדוגמת הקורסים שנערכו בחיל-האוויר האמריקאי לקראת סוף מלחמת העולם השנייה - הכשרה קצרה ומרוכזת במסגרת בית הספר לטיסה, והעמקתה במהלך שירותם המבצעי של הבוגרים. לצורך הקורס רכשה רדניק מטוסים מסוג AT-17 ושכרה שלושה מדריכים בעלי נסיון בהדרכה מהצבא האמריקאי. במקביל לאימוני הטיסה, השתלבו החניכים בלימודי קרקע מתקדמים שהועברו לאנשי טייסת מילואים אמריקאית במכללה מקומית בשעות הערב.

הקורס, שנערך בחשאיות עקב האמברגו שהטילה ארה"ב על הספקת נשק למזרח התיכון, הסתיים ביוני 1948, וחניכיו חזרו ארצה וגוייסו לחיל-האוויר.