הפלות

זכות ראשונים

מסרשמיט

ההפלה הראשונה של המסרשמידט

מוביל העליונות האווירית

המסרשמיט היה מטוס הקרב האמיתי הראשון של חיל-האוויר. המטוסים הראשונים נמכרו לישראל על-ידי צ'כוסלובקיה ב-1948. במאי 1948 נחת בבסיס תל-נוף מטוס DC-4 ובבטנו המסרשמיט הראשון. "יום גדול", כך נרשם ב-3 ביוני 1948 ביומן טייסת "הקרב הראשונה". 

ספיטפייר

ההפלה הראשונה שביצע הספיטפייר

אוגרטין מעל פלוג'ה

מטוס הספיטפייר היה למטוס הדגל והניצחון האווירי של בריטניה במלחמת העולם השנייה. ראשוני המטוסים מדגם זה הורכבו בארץ מחלקי גרוטאות שהותירו מאחוריהם הבריטים. לקראת תום מלחמת העצמאות, הועברו לארץ מטוסים נוספים במבצע "ולווטה".

מוסטנג

ההפלה הראשונה שביצע המוסטנג

הצגה לעיני הבסיס

מטוס המוסטנג האמריקאי נחשב לאחד ממטוסי הקרב הטובים ביותר במלחמת העולם השנייה. המטוס המעולה, ששימש ליירוט ולתקיפות קרקע, היה למטוס הבוכנה האחרון בשירות חיל-האוויר. ארבעת מטוסי המוסטנג הראשונים הגיעו לישראל ביולי 1948 והורכבו בארץ...

מטאור

ההפלה הראשונה שביצע המטאור

כוונת במצב לילה

המטאור היה המטוס הסילוני המבצעי הראשון של בריטניה. זוג המטוסים הראשון הגיע ארצה במרס 1955. דוד בן-גוריון העניק להם את השמות "סופה ו"סער".

אוראגן

ההפלה הראשונה שביצע האוראגן

מפיל חסר ניסיון

האוראגן היה מטוס הקרב הראשון שרכשה ישראל מצרפת. לקראת סוף 1956, היו בידי חיל-האוויר כ-30 מטוסי אוראגן, שהחליפו את מטוסי המטאור בכוננות הפיטרול והיירוט.

מיסטר

ההפלה הראשונה שביצע המיסטר

בלגאן גדול באוויר

תריסר המיסטרים הראשונים הגיעו לארץ באפריל 1956, ערב מלחמת סיני. ביומה השני של המלחמה, ב-30 באוקטובר 1956, נכנסו המיסטרים לקרב האוויר הראשון שלהם. מטוס המיג-15 שהופל במהלך הקרב נרשם כמיג הראשון שהופל בשמי המזרח התיכון. כמו-כן, קבע סגן יוסף צוק את ההפלה הראשונה של מטוס המיסטר ושלו עצמו.

חזור למעלה
 
1 | 2 | 3