מפקדי חיל האוויר

Bookmark and Share

הרמטכ"ל חיים לסקוב ז"ל

אוגוסט 1951 - מאי 1953

רא"ל (מיל') חיים לסקוב ז"ל, מפקדו הרביעי של חיל-האוויר, נולד ברוסיה ב-1919 ועלה ארצה עם הוריו ב-1924. הוא למד בבית-הספר הריאלי בחיפה. בגיל 11 התייתם מאביו, שנרצח בחיפה על-ידי ערבים.
ב-1929, עם פרוץ המאורעות, התנדב לסקוב ל"הגנה" ומילא שורה של תפקידים: תחילה שימש כנער שליח, ומאוחר יותר כרוכש נשק, מחסנאי נשק ומפקד פלוגת הקשר. מאוחר יותר שירת בפלוגות הלילה של אורד וינגייט, והיה סגן מפקד הפלוגה המיוחדת של ה"הגנה" בחיפה, שביצעה פעולות תגמול נגד פורעים ערביים.


בשנת 1941 התנדב לסקוב לצבא הבריטי, ושירת כלוחם בחזית המזרח התיכון, ולאחר מכן כמפקד פלוגה מסייעת בבריגדה היהודית באיטליה. כמו כן, שירת בחטיבה היהודית הלוחמת (חי"ל) כמפקד מחלקת מקלעים בינוניים. בתום מלחמת העולם השנייה נשאר לסקוב באירופה ופעל במסגרת תוכנית עליה ב'.
הוא השתחרר מהצבא הבריטי בדרגת רס"ן, חזר לארץ בסוף שנת 1946, והתמנה לקצין הביטחון של חברת החשמל. באוגוסט 1947 הוטל עליו לארגן מחדש את שירותי ההדרכה ב"הגנה". הוא תיכנן את מערכי ההדרכה של קורסי מפקדי כיתות וקצינים (וגם פיקד על קורס הקצינים הראשון), קורסי נשק אישי, קורסים בנושאי מנהלה, שלישות ואפסנאות וקורסי שיתוף פעולה בין-חיליים. באפריל 1948 השתתף במבצע "נחשון" כמפקד הגדוד המשוריין הראשון בצה"ל, והשתתף בהתקפה השנייה על משטרת לטרון, במבצע "בן-נון", במאי 1948. במבצע "דקל" פיקד על חטיבה 7, שהשיגה את כניעת נצרת. ביולי 1948, בעת ההפוגה השנייה בקרבות, חזר לסקוב לתפקידו כראש אגף ההדרכה, הפעם בדרגת אלוף.


באוגוסט 1951, ללא כל רקע בתעופה, החליף לסקוב את שלמה שמיר בתפקיד מפקד חיל-האוויר. בתקופת כהונתו פעל לאירגון החיל מבחינה מבצעית ומנהלתית, פיתח את מערכת הבקרה של חיל-האוויר והגביר את השימוש בתצלומי אוויר בשטח האויב כמקור מודיעיני משמעותי. בתקופתו של לסקוב נקבע סמל חיל-האוויר, אותו הגה ותיכנן על-פי ציור של נשר ישראלי שהתגלה בעתיקות בית-שאן.
אחד ההישגים המשמעותיים של לסקוב כמפקד חיל-האוויר, היה הצעדתו של החיל לעידן הסילון. מטוסי הסילון הראשונים הגיעו אמנם לחיל-האוויר לאחר שפרש, אולם הוא היה אחראי לרכישתם של מטוסי המטאור הראשונים מבריטניה ולהכנת התשתיות לקליטתם.


לסקוב פרש מחיל-האוויר במאי 1953, והעביר את הפיקוד על החיל לדן טולקובסקי. לאחר מכן יצא ללימודים באוניברסיטת "אוקספורד" בבריטניה, שם למד כלכלה ופילוסופיה.
כעבור שנתיים חזר לארץ, ובקיץ 1955 התמנה לתפקיד סגן הרמטכ"ל וראש אג"מ, תחת פיקודו של הרמטכ"ל דאז, רא"ל משה דיין.
ביוני 1956 מונה למפקד גייסות השריון, ובמלחמת סיני פיקד על אוגדה 77, שכבשה את צפון סיני עד לתעלת סואץ. בנובמבר אותה שנה התמנה לסקוב לאלוף פיקוד הדרום ופיקד על פינוי כוחות צה"ל מסיני.
ב-1 בינואר 1958 מונה לסקוב לרמטכ"ל החמישי של מדינת ישראל, וכיהן בתפקיד עד סוף דצמבר 1960. ב-1961 התמנה למנהל רשות הנמלים והקים את נמל אשדוד.
לאחר מלחמת יום הכיפורים נמנה לסקוב עם חברי ועדת אגרנט שחקרה את לקחי המלחמה. שנה קודם לכן, ב-1972, נכנס לסקוב לתפקידו כנציב קבילות החיילים הראשון, תפקיד בו כיהן עד מותו בשנת 1982.