בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 125 (226) 01/02/99

עסקי אוויר

ראש מטה חיל-האוויר ביקר בטייסת ה-F-16 הירדנית

תגיות: ביקורים , חילות אוויר זרים

תא"ל אבנר נווה, ראש מטה חיל-האוויר, ערך בתחילת חודש פברואר ביקור רשמי ראשון בירדן.

ליאור שליין


"זהו צעד נוסף במסגרת חיזוק היחסים הטובים בין שתי המדינות", אומר נווה, "המשך למטס המשותף לציון שנה להסכם השלום, להשתתפות מפקד חיל-האוויר הירדני בסימפוזיון הבינלאומי בתל-אביב בשנה שעברה ולליווי המלך חוסיין בתחילת השנה". עד כה ערך מפקד חיל-האוויר, אלוף איתן בן-אליהו, ביקור רשמי אחד בירדן, בשנה שעברה. גם ראש מטה חיל-האוויר הקודם, אלוף דן חלוץ, ביקר שם מספר פעמים.
אל נווה התלווה ראש תחום תיאום בינלאומי בחיל-האוויר, סא"ל אלון. הביקור, שארך יומיים, נפתח בפגישה בין נווה למפקד חיל-האוויר הירדני, גנרל מוחמד ח'יר אבבנה. אחר-כך קיבלו נווה וסא"ל אלון סקירה על חיל-האוויר הירדני ויצאו במסוק סופר-פומה לבסיס מואפק אל-סלטי, הקרוי על שמו של טייס צעיר, שהופל בקרב-אוויר ב-1966. בבסיס מואפק אל-סלטי מוצבת טייסת מס' 2 של חיל-האוויר הירדני ובה 16 מטוסי ה-F-16, שהתקבלו מארה"ב ב-97'. נווה, שהשתתף בצוות הקליטה של חיל-האוויר למטוסי ה-F-15, שוחח שעה ארוכה עם אנשי צוות-האוויר של הטייסת. "חיל-האוויר הירדני הוא איכותי ומקצועי מאוד", אומר נווה. "מטוסי ה-F-16 נקלטו בצורה מרשימה ממש. מהפגישה עם קבוצת הטייסים התרשמתי שהם מכירים היטב את משימותיהם והם חדורי נחישות לבצען".
בהמשך סיירו השניים בבסיס, במרכז הדרכה למטוסי F-16 ומיראז' F-1, הכולל סימולאטורים טכניים ומאמני טיסה. אלון, טייס F-16 בעצמו, בחן את הסימולאטור של הטייסת החדשה.
"האווירה היתה חמה", אומר אלון. "התהדקו הקשרים הטובים עם אנשי חיל-האוויר הירדני. כמה קצינים בכירים ביקשו למסור דרישת-שלום לאנשי חיל-האוויר שהיו איתם בקורס פיקוד ומטה באנגליה ובארה"ב".
"שיתוף הפעולה עם חיל-האוויר הירדני הוא חלק מתהליך השלום", אומר נווה. "הוא חשוב בראייה הלאומית האסטרטגית, הן למדינת ישראל והן לירדן. גם בשלב הזה של תהליך השלום, אפשר לקיים שיתוף פעולה בתחומים האוויריים, שאינם רגישים מבחינה ביטחונית לשתי המדינות ומצד שני יביאו לתרומה משמעותית בחילוץ, בסיוע לנפגעים, בבטיחות בטיסה ובתחומים לוגיסטיים".

עוד באותו מדור

תקיפה מבצעית ראשונה למטוסי הרעם

ב-11 בינואר יצאו זוג מטוסי רעם (F-15I) מטייסת "הפטישים" לתקיפה באיזור סוג'וד הנטושה. זו היתה התקיפה המבצעית הראשונה של הטייסת, שהוקמה לפני שנה. את המטוס המוביל הטיס רס"ן חגי, שהיה סגן מפקד הטייסת.

מסוקי בלק-הוק יוכלו לתדלק באוויר

תהליך השבחה מקיף למסוקי הבלק-הוק החל לפני כחודש ביחידת האחזקה האווירית של חיל-האוויר. במסגרתו תותקן במסוקי הבלק-הוק החדשים מערכת תידלוק אווירי, מינשאים למכלי דלק נתיקים ועוד.