בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 125 (226) 01/02/99

עסקי אוויר

40 קמ"ש מתחת למים

תגיות: חילות אוויר זרים

צוללת התקיפה הגרעינית האמריקאית "מיאמי" ביקרה בישראל בסוף חודש ינואר. צוות הבטאון, שהגיע לסיור בצוללת ארבע שעות אחרי כניסתה לנמל חיפה, זכה לראותה עוזבת וקיבל שיעור חי על אחת ממערכות הנשק בעלות לוח-הזמנים העמוס והבלתי צפוי ביותר בעולם

נועם קרן | צילום: גיורא נוימן


עבור רובנו, מיאמי היא עיר נופש השוכנת לחופה המזרחי של ארה"ב. עבור אנשי חיל-הים האמריקאי, זהו שמה של אחת מצוללות ההתקפה הגרעיניות המתקדמות בעולם. עבור 130 החיילים והקצינים שמשרתים בצוללת, "מיאמי" היא ביתם והם יעידו שתנאי המגורים שלהם רחוקים מלדמות עיר תיירותית שטופת שמש.
"מיאמי", או בשמה הסידורי SSN-755, היא אחת מתוך מספר צוללות מדגם "לוס-אנג'לס", שמוצבות בצי השישי האמריקאי. הצי, שכולל נושאות מטוסים, משחתות, צוללות, כוחות מארינס וציוד תמיכה, הוא הכוח האמריקאי העיקרי בים-התיכון. ממיפקדתו שבנאפולי, איטליה, משגר הצי אימונים ומשימות מבצעיות בתכיפות גבוהה, על-פי הצרכים המדיניים והצבאיים של ארה"ב.
מבין כלי הנשק ואמצעי הלחימה של ארה"ב, נחשבות הצוללות הגרעיניות לסודיות במיוחד. באופן טבעי, צבא ארה"ב אינו מעוניין לחשוף פרטים רבים על אחד מאמצעי ההרתעה החשובים ביותר שלו. אפילו פרטים כמו מקום הימצאותן של אותן צוללות נשמרים בסודי סודות. עובדה זו משמשת היטב את ממשלת ארה"ב: כאשר מתעוררת בעיה שדורשת התערבות אמריקאית, רוב הסיכויים שהצוללות כבר עושות את דרכן לאותו איזור.
אחת ממעלותיה של הצוללת הגרעינית היא ניידותה. תוך שהיא משייטת במהירות הגבוהה מ-40 קמ"ש מתחת למים, ניתן למקמה, על כל מלאי הנשק שלה, לאורך חופי כל מדינה בעולם. ניידות זו, אגב, גורמת לעיתים לעוגמת נפש רבה למשרתים בצוללת. אנשי הצוות של "מיאמי" לא דרכו על קרקע מוצקה כמעט חודשיים וחצי. הם ציפו בקוצר-רוח לעגון בנמל חיפה בסוף חודש ינואר, אך פחות מארבע שעות לאחר שהגיעה הצוללת לנמל, הגיעה הוראה ממיפקדת הצי למהר ולעזוב את חיפה למשימה אחרת.
מפקד הצוללת, קומנדר ריצ'ארד, השתדל לשמור על פנים מחויכות כאשר הגיח מצוהר ה"מיאמי". "בוודאי נחזור בעוד כמה חודשים", אמר. "ממש ציפינו לביקור בישראל, אבל אין מה לעשות, זה האופי של עבודתנו".

צוללות טאקטיות, צוללות אסטרטגיות


יעודן המקורי של צוללות התקיפה האמריקאיות היה לצוד צוללות סובייטיות בזמן המלחמה הקרה. אולם גם היום נותר לצוללות האמריקאיות תפקיד חשוב בזירה העולמית. חמושה בטילי טורפדו מתקדמים (MK-48 ADCAP), בטילי הארפון נגד ספינות ובמוקשים ימיים - צוללת התקיפה היא כלי יעיל ביותר לטיפול בספינות אויב. אך חשוב מכך: לצוללות התקיפה האמריקאיות יש יכולת מעולה בתקיפת מטרות קרקעיות.
לארה"ב יש שני סוגים של צוללות שנושאות נשק להתקפה יבשתית: "אוהיו" ו"לוס אנג'לס". הצוללות מדגם "אוהיו" חמושות בטילים בליסטיים לטווח ארוך מסוג "טריידנט" ונושאות עד 24 טילים בעלי שמונה ראשי קרב גרעיניים. הן נקראות "צוללות הרתעה אסטרטגיות" ונמצאות בסיורים ארוכים באוקיינוסים. למעשה, רוב כוח התקיפה האסטרטגי של ארה"ב מרוכז באותן צוללות.
לצוללות התקיפה מדגם "לוס אנג'לס" יש תפקיד רלוונטי יותר מול האיומים הטאקטיים, שמאפיינים את הזירות בהן מעורבות ארה"ב ונאט"ו. לצוללות התקיפה הללו, דוגמת "מיאמי", יש 12 צינורות שיגור אנכיים, שמהם יכולה הצוללת לשגר טילי שיוט לטווח ארוך מדגם "טומאהוק".
צוללות התקיפה מסוגלות לשהות מתחת למים שבועות רבים. בזכות מלאי מזון, מערכות מיחזור-אוויר והתפלת מים וכור גרעיני המשמש כמקור כוח, יכולות צוללות התקיפה לשייט במים 90 יום ללא אספקה מבחוץ.

עוד באותו מדור

חיל-האוויר בוחן את החלפת כל מטוסי התובלה הבינוניים

בימים אלה נבחנת בחיל-האוויר האפשרות להחליף את כל מטוסי מערך התובלה הבינונית.

ראש מטה חיל-האוויר ביקר בטייסת ה-F-16 הירדנית

תא"ל אבנר נווה, ראש מטה חיל-האוויר, ערך בתחילת חודש פברואר ביקור רשמי ראשון בירדן.