בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 185 02/03/09
מוצגים בפניכם תקצירים משלוש הכתבות הפותחות של כל מדור. את הגיליון הקודם ניתן יהיה לקרוא בעוד כחצי שנה עם פרסום גיליונות הארכיון.

באוויר העולם

שיתוף פעולה חמקני

תגיות: חילות אוויר זרים , תעופה עולמית , מערכות ואמל"ח

רוסיה והודו מתכננות צעד נוסף בפיתוח מתחרה פוטנציאלי ל–35–F ו–22–F

יהונתן מרוז

רוסיה והודו מתכננות לשתף פעולה כדי להכניס לשימוש מטוס קרב מהדור החמישי, בעל יכולות חמקנות, עד שנת 2017. בחודשים הקרובים יעשו נציגים בכירים משתי המעצמות נסיון למצוא פתרון למחלוקות הקיימות ביניהן, כדי לחתום על חוזה פיתוח עד אמצע 2009. "היו מחלוקות בין חילות–האוויר של שתי המדינות, מכיוון שלכל מדינה ולחיל שלה יש דרישות ספציפיות", אומר מ. פארקודין, בכיר בתעשייה האווירית ההודית. "למחלוקות הללו יימצא פתרון בקרוב ואנו מצפים להתחיל ולעבוד על הפרויקט לקראת אמצע השנה, כדי שנוכל להכניס לשימוש את המטוס עד שנת 2017". שיחות בין שתי המעצמות בנוגע לפיתוח משותף של מטוס קרב מהדור החמישי התקיימו עוד ב–2007, כאשר הרעיון היה לפתח מטוס משותף על בסיס ה-Sukhoi PAK-FA) T-50). ברוסיה מקווים כי המטוס החדש שעתיד להיות בעל יכולות חמקנות, יבצע את טיסתו הראשונה עד סוף 2009 ויהווה מתחרה אפשרי למטוסי ה-F-35 וה-F-22, החמקנים מתוצרת "לוקהיד–מרטין".

בשנה שעברה, הסכימה סוכנות הנשק הרוסית "רוסובורונאקספורט" לבדוק את עניין הפיתוח המשותף של מטוס הקרב. מאז התעוררו חילוקי דעות בנוגע לתכנון ועיצוב המטוס, וכן בנוגע למידת המעורבות של הודו בפרויקט. "חשוב למצוא פתרון בשני תחומים עיקריים המעוררים אי–הסכמה: הודו התבקשה להשקיע בפרויקט כסף רב, אך ההודים אינם מרוצים ממידת הגישה לטכנולוגיה מורכבת שהם מקבלים בתמורה להשקעה. בנוסף לכך, ההודים מתמחים בייצור של מטוסי קרב דו–מושביים, בעת שהרוסים מעדיפים להתרכז בפיתוח של מטוס חד–מושבי", אמרו גורמים הודים המעורבים בנושא. עד כה, אופיינו היחסים בין רוסיה להודו בעליות ומורדות בנוגע לנושאי נשק ובטחון. בעבר, פיתחו שתי המעצמות במשותף את "בראמוס", טיל שיוט על–קולי נגד ספינות, בו ניתן להשתמש גם כנגד מטרות קרקעיות ולשגרו ממטוסים, ספינות טילים ומהקרקע. ניסויים בגרסה המשוגרת מן האוויר מתוכננים להתחיל עוד השנה וחיל–האוויר ההודי צפוי לקלוט את הטיל בשנת 2012. הארגון ההודי למחקר ופיתוח חוקר את תוצאות הניסוי הכושל לשיגור הגרסה הקרקעית של הטיל שהתקיים בינואר והדיווחים הראשוניים מניחים כי הניסוי נכשל כתוצאה מבעיה בקשר בין מערכת המחשוב של הטיל למערכת הניווט שלו, שפעולתה מבוססת על GPS. רוסיה והודו תכננו גם לעבוד במשותף על מטוס תובלה רב–משימתי. עם זאת, הקשרים בין המעצמות הדרדרו, כתוצאה מאי–ההסכמות שמעורר הפיתוח המשותף של מטוס החמקן וכן בעקבות עלויות השיפוצים והתחזוקה של נושאת המטוסים 'אדמירל גורשקוב', נושאת מטוסים רוסית שנמכרה להודו.

עוד באותו מדור

תחת מעקב. לווין מתוכנית DSP

שקט, מרגלים

ארצות הברית חושפת יכולת חדשה לעקוב מרחוק אחר פעילות לוויינים וחלליות
שיגור הטיל הנושא את מצלמת הנטגן לחלל

חיה ובועטת

צעד קטן למצלמה, צעד גדול לאנושות: "קיקס", מצלמת רנטגן שפותחה במשותף על–ידי הודו ובריטניה, הביאה ממצאים שסייעו להבין, בין השאר, את הרכב הקרקע של הירח ואת התפתחותו לאורך השנים