בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 185 02/03/09
מוצגים בפניכם תקצירים משלוש הכתבות הפותחות של כל מדור. את הגיליון הקודם ניתן יהיה לקרוא בעוד כחצי שנה עם פרסום גיליונות הארכיון.

כתבות

תמונות בזמן

תגיות: היסטוריה

רגע שקפא. סיפור שלם כהרף עין. בכתבה שלפניכם מובאים כמה צילומי אוויר, המספרים על כמה רגעים, שחלקם הפכו מפורסמים בכל העולם וחלקם היו ונשארו חלק מההיסטוריה הפרטית של חיל-האוויר

גל גולדשטיין

1944 - מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו [

במהלך מלחמת העולם השנייה, הפציצו מטוסי בעלות הברית צמתי מסילות ברזל אשר הובילו לאושוויץ וכן את מתקני מחנה בירקנאו, אך לא את מחנה ההשמדה עצמו. הטענה הייתה שלא ניתן להפציץ את אושוויץ בשל טווח הטיסה הארוך והיעדר מפות מפורטות של היעד, למרות שבדיעבד התברר כי גורמים פולניים בלונדון סיפקו מפות ותרשימים ויעדים בקרבת מקום אכן הותקפו על-ידי מטוסי בעלות הברית.
במקרה אחד אף פגעו המטוסים בתחום המחנה עצמו. בתמונה זו מופצצים מתקנים סמוכים למחנה ההשמדה.

1948 - הפצצת הכפר הערבי מג'דל

הכפר, אשר שכן במקום בו עומדת כיום העיר אשקלון, הופצץ במסגרת "מבצע יואב". המבצע החל בהפצצה אווירית של היעדים המצריים במג'דל ובעזה ושל שדה-התעופה באל-עריש. מטוסי 71-B (מבצר מעופף) אשר נשלחו להפציץ את מג'דל, תקפו בטעות את הכפר אל-ג'ורה ממערב למג'דל ובדיעבד התברר כי כפר זה שימש אף הוא כבסיס צבאי מצרי.
מג'דל עצמה הותקפה למחרת ובעוד תשע פעמים נוספות עד סיום המבצע.

1956 - חילוץ מיג-15 מימת ברדוויל

במהלך מבצע "קדש", באחת מהגיחות מעל צפון סיני, נכנסו זוג מטוסי "מיסטר" לקרב אוויר עם זוג מטוסי מיג-15 מצריים. אחד מהמטוסים המצריים נפגע בכנף והטייס ניסה לנחות נחיתת אונס באל-עריש, אך המטוס התרסק לימת ברדוויל ונמשה לאחר המלחמה.

1967 - חיילים מצריים על הקרקע, מיראז' מעל

בעוד מטוסי הגל הראשון של "מבצע מוקד" משלימים את גיחותיהם האחרונות, יצא מיראז' מבסיס תל נוף ועליו מותקנת מצלמת "מושל" פנורמית, המותאמת לצילום מגובה נמוך. המטוס צילם את תוצאות התקיפות בשדות-התעופה המצריים וסייע בבניית תמונת המודיעין של חיל-האוויר.

1969 מטרה ראשונה במבצע "בוקסר 1"

סוללת טילים בבסיס האוויר ג'מיל, הסמוך לפורט-סעיד במצרים. במהלך המבצע המריאו עשרות מטוסים מכל טייסות הקרב, לתקוף את העמדות המצריות. הייתה זו הפעם הראשונה, מאז מלחמת ששת הימים, בה הופעלו טייסות הקרב של חיל-האוויר בהיקף כה גדול. הפעולה הנרחבת הפכה לסדרת מבצעים רצופים לאורך שבועות, לאחר שהתברר כי תקיפות חיל-האוויר משיגות את יעדן.

1973 הגשר הראשון על תעלת סואץ

בשעות אחר-הצהריים של ה-15באוקטובר 1973, החלה צליחת תעלת סואץ. במשך הלילה הראשון תפסה אוגדתו של אלוף (מיל') אריאל שרון ראש גשר קטן ממערב לתעלה. ב-16 באוקטובר פשטה פלוגה 10 קילומטרים מערבית מראש הגשר והשמידה בסיסים של טילי קרקע-אוויר מצריים.
למרות הפשיטה, לא הצליחה האוגדה לפתוח דרך אל התעלה ממזרח ולאחר סדרת קרבות קשים, הושלמה הקמת גשר הדוברות הראשון במוצאי ה-17 באוקטובר. גשר הדוברות השני הושלם בבוקר ה-19 באוקטובר.

1982 פגיעה בסוללת טילי קרקע-אוויר סורית

מבצע השמדת סוללות הטילים הסוריות בבקעת לבנון, במהלך מלחמת לבנון הראשונה, בו השתתפו רוב טייסות הקרב של חיל-האוויר, היווה נקודת מפנה ביכולתו של החיל לפעול בשמי לבנון לכל אורך המלחמה ולאחריה.

1981 "תמוז" נפגע ונהרס

7 ביוני 1981. מבצע "אופרה" להשמדת הכור הגרעיני העיראקי ליד בגדד.
הפגיעה במרכז כיפת הכור, הביאה לקריסה והרסה לא רק את המבנה, שבו מצוי היה ציוד רב, החל במחשבים וכלה במעבדות, אלא גם את ליבת הכור. זו נמצאה במבנה תת-קרקעי כשהיא מוקפת בבריכת מים בעומק של כ-11 מטרים.
בתוך כשלוש דקות מתחילת התקיפה, נהרס הכור.

1985 מבצע "רגל עץ"

המבצע במסגרתו הושמדו מפקדות אש"ף בטוניס, מהווה את התקיפה הרחוקה ביותר שביצע חיל-האוויר עד היום. הבניינים שהושמדו שימשו את ארגוני "א-צאעיקה" ו"כוח 17", כמו כן הושמדו מפקדתו של יאסר ערפאת.

1996 ענבי זעם תחנת הכוח בביירות

לאחר תקופת מתיחות ארוכה בגבול הצפון, אשר כללה ירי קטיושות לשטח ישראל, פתח צה"ל במבצע "ענבי זעם". במהלך המבצע פעלו מטוסי קרב בשמי ביירות לראשונה מאז מלחמת לבנון הראשונה, כאשר תקפו את תחנת הכח בביירות.
משימת הגיחה הייתה לפגוע רק במתגים מסוימים בתחנה, שיגרמו להאפלה בחלקים מסויימים בעיר, במטרה להוכיח כי חיל-האוויר יכול להוריד את השלטר בכל נקודה בה יבחר, בעת ובצורה בה יבחר. לאחר שהוטלו ארבע פצצות על מתגי התחנה, שבו זוג מטוסי ה-61-F חזרה לבסיס, בעוד זוג מטוסי קורנס 2000, נשארו על-מנת לצלם את הפגיעות.

2008 עופרת יצוקה

במהלך מבצע "עופרת יצוקה", הותקפו ונפגעו עשרות מנהרות להעברת אמל"ח (אמצעי לחימה) בציר פילדלפי. בתקיפה הראשונה, בתאריך 28 בדצמבר, נפגעו 40 מנהרות בארבע דקות. הפגיעות במנהרות נמשכו לכל אורך המבצע .

עוד באותו מדור

כוח עליון

בהליכה או בריצה, על האדמה או באוויר, כוחות הפיזיקה משפיעים עלינו בכל רגע ורגע. בגובה הקרקע כמעט ולא מרגישים בהם, אך כשמדובר במהירויות אליהם מגיעים מטוסי הקרב, השפעת הכוחות ניכרת ועלולה להיות מסוכנת. אימונים, פיתוחים, מחקרים ואפילו טיול קצר להולנד, הכל בעקבות כוח הג'י

מתחילים מהבסיס

אנשי בסיס חצור פעלו במשך מבצע "עופרת יצוקה" תחת איום נפילת הרקטות. העבודה שביצעו, באוויר ועל הקרקע, בזמן שמשפחותיהם הסתתרו במרחבים מוגנים, קיבלה משמעות מיוחדת ונעשתה מתוך מוטיבציה גבוהה במיוחד