בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 183 01/10/08

באוויר העולם

תקשורת עוינת

תגיות: מערכות אמל"ח , F-35

מטוס ה-35-F ספג לאחרונה ביקורות מפתיעות בכלי התקשורת העולמיים, ביניהן שמועות על רמת ביצועים נמוכה

שני פייס

למרות שפיתוח מטוס ה-53-F יסתיים בעוד לפחות כשנתיים, מתמודד מטוס הקרב מהדור החמישי בימים אלו בחזית בלתי-צפויה: ביקורת חריפה בכלי התקשורת על יעילותו בהשוואה למטוסי הקרב הרוסיים סוחוי-32 וסוחוי-34.

באוסטרליה עלה הצורך במטוס על שולחן הדיונים, הצבאי והאזרחי-תקשורתי ועורר דיון פוליטי חריף. בראש המבקרים עומד סגן מפקד חיל-האוויר לשעבר פיטר כריס, הטוען כי המטוס נחות בהשוואה למטוסי הסוחוי בתחומי רדיוס מבצעי ומהירות תגובה. בעיה נוספת היא מועד אספקת המטוס לחיל-האוויר האוסטרלי, המוערך בסוף שנת 2016. המועד בעייתי כיוון שמטוסי 111-F המשמשים כיום את החיל, צפויים לצאת משירות עד שנת 2010.

חבר פרלמנט מהאופוזיציה האוסטרלית חשף תוצאות סימולציית מחשב של קרבות אוויר אשר נערכה בבסיס חיל-האוויר האמריקאי בהוואי, לפיהן נחל המטוס תבוסה מול מטוסים רוסיים. הוא דרש באופן פומבי מממשלתו לא לרכוש את מטוסי ה-35-F אלא את מטוס הקרב 22-F, אותו כידוע מסרבים האמריקאים למכור למדינות אחרות.

בנוסף, איש פנטגון לשעבר, אשר היה מעורב בתהליך הפיתוח של מטוסי קרב לצבא האמריקאי ובהם 16-F ו-18-F, טען כי המטוס לא יוכל להתמודד בקרבות אוויר מול מטוסי הסוחוי הרוסיים.

כצפוי, חברת "לוקהיד מרטין" לא התעלמה מהענין הציבורי והשיבה אש לעבר הביקורות. "אין זה ברור מדוע תקפו את תוכנית מטוס התקיפה", אומר טום ברבג', סגן הנשיא הבכיר לתוכנית ה-35-F. "הדיווחים מוטעים. משחק המלחמה באוקיינוס השקט מאוגוסט 2008, אליו התייחסו דיווחי התקשורת, עסק בהערכת פגיעות מבחינת בסיסים ומבנה כוח ולא היו בו תרגילי לחימת אוויר-אוויר. המטוס עולה מבחינה אווירודינמית על כל המטוסים האחרים מהדור הרביעי ותוכנן במיוחד לנצל את הלקחים שנלמדו ממטוס ה-117-F. יכולת החמקנות וקבלת המידע מחיישנים מאפשרים לטייס ה-35-F לראות, לרכוש ולהשמיד את היריב ומטרות אסטרטגיות בתרחישי אוויר-קרקע מורכבים ביותר עוד לפני שהמטוס מתגלה".

המתחרים הפוטנציאליים של המטוס האמריקאי הם בעיקר מהדור הרביעי, וביניהם יורופייטר-טייפון האירופאי, סוחוי-32 וסוחוי-34 מתוצרת רוסיה, 18-F של המתחרה האמריקאית "בואינג" והסאאב-גריפן השבדי. קפיצת המדרגה אותה אמור לספק ה-35-F מתמקדת בשני תחומים: חמקנות, הודות לשטח חתך מכ"ם (שח"מ) נמוך ואוויוניקה מתקדמת הכוללת מכ"ם מתקדם ומערכות לוחמה אלקטרונית אקטיביות המהוות חלק אינטגרלי מהמטוס.

למרות ההסתייגויות, חיל-האוויר האמריקאי וחברת "לוקהיד מרטין" לא צריכים לדאוג. בצבא האמריקאי מגייסים בימים אלו כספים רבים לקניית מטוסים חדשים ומרבית הלקוחות עדיין מצפים למטוס בכליון עיניים, כולל ישראל אשר מתכוונת להצטייד במטוסי F-35A הצפויים להגיע בשנת 2014.

עוד באותו מדור

סוף לתעלומה

חובב התעופה סטיב פוסט, אשר טס מסביב לעולם בכדור פורח וקבע 115 שיאים עולמיים, נעלם בשנה שעברה לאחר שהמריא במטוס חד-מנועי. כעת נמצאו שרידי גופתו ומטוסו. הסיבה להתרסקות אינה ידועה

"הלוויין של גוגל" באוויר

הטיל הנושא את הלווין החדש "GeoEye-1" שוגר לאוויר בחודש שעבר ויספק למשתמשים מול המסך תמונות באיכות גבוהה יותר