בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 179 29/02/08
מוצגים בפניכם תקצירים משלוש הכתבות הפותחות של כל מדור. את הגיליון הקודם ניתן יהיה לקרוא בעוד כחצי שנה עם פרסום גיליונות הארכיון.

באוויר העולם

מוכן ומזומן

תגיות: חילות אוויר זרים , F-22

שנתיים לאחר שנחת בבסיס חיל-האוויר האמריקאי לנגלי, מקבל ה-22-F, מטוס הקרב החמקן מבית "לוקהיד-מרטין", כשירות מבצעית לקרב. כזכור, המטוס נכנס לפעולה כבר בסוף 2005, אז קיבל כשירות ראשונית ומאז הספיק להשתתף בכמה תרגילים בינלאומיים ואף הוזנק למשימתו המבצעית הראשונה בשמי אלסקה

עמית דרנגר

בחודש דצמבר האחרון ציין חיל-האוויר האמריקאי אבן דרך משמעותית בפרויקט ה-22-F, אחד משני מטוסי הקרב מהדור החמישי שפותח על-ידי חברת "לוקהיד-מרטין" האמריקאית. החיל הכריז על כשירות מבצעית מלאה (FOC) למטוס, שנועד לשמש כמטוס הקרב המוביל של חיל-האוויר האמריקאי בעשורים הקרובים.

השגת כשירות מבצעית מלאה הייתה כבר זמן מה מטרת הדגל של חיל-האוויר האמריקאי, שהכריז על כשירות מבצעית ראשונית למטוס לפני יותר משנתיים. עד כה היה המטוס כשיר לקרב אך יכולותיו היו מוגבלות וניתן היה להפעילו רק במקרים חריגים. משמעות ההכרזה הנוכחית היא שהמטוס השלים את כל המבדקים הקרקעיים והאוויריים, עמד בכל הדרישות המבצעיות וכעת הוא כשיר לבצע את כלל המשימות המיועדות לו וכי הוא נכון לקחת חלק בפעילות מבצעית בכל רגע נתון. בנוסף, הושלמה הכשרת הטייסים וצוותי האחזקה והם מוכנים לתחילת הפעילות השוטפת.

הטייסת הראשונה שקיבלה לשורותיה את המטוס הייתה טייסת קרב 27 של כנף הקרב הראשונה בבסיס חיל-האוויר לנגלי שבווירג'יניה. מאז, קיבלו את המטוס מספר טייסות נוספות בחיל. הטייסות הקדישו זמן רב ומשאבים על-מנת לפתח יכולות מתקדמות לאחזקה ושימוש במטוס. יש לציין כי המטוס כבר לקח חלק במספר תרגילים בין-לאומיים אשר סייעו בהגדרת יכולותיו.

מטוס ה-22-F משלב בתוכו יכולת חמקנות, שיוט במהירות על-קולית ועוד יכולות רבות המעניקות לו יתרון משמעותי בשדה הקרב. "יכולותיו של המטוס יבטיחו כי ללוחמים וללוחמות שלנו יהיה יתרון בולט על כל יריב במשך ארבעת העשורים הבאים", אמר לארי לוסון, סגן נשיא בכיר בחברת "לוקהיד-מרטין" ומנהל תוכנית ה-22-F.

עוד לפני ההכרזה החגיגית, הוזנק המטוס למשימתו הראשונה. התקרית המדוברת התרחשה ב-22 בנובמבר והיו מעורבים בה מטוסים מכנף קרב 90 שבאלסקה. המטוסים הוזנקו לאחר שמערכות גילוי קרקעיות הבחינו במפציצים רוסיים שהתקרבו לשטח האווירי באלסקה. המטוסים האמריקאים יצאו אחרי המטוסים הרוסיים וטסו לצדם במשך מספר דקות, עד שהמטוסים הרוסיים פנו חזרה.

אנכי זה הכי

לא מדובר באירוע היחיד שציינה "לוקהיד-מרטין" בתקופה האחרונה. גם ה-35-F, מטוס הקרב השני מהדור החמישי מתוצרת החברה, ממשיך במסלול לקראת מעבר לייצור סדרתי. ב-18 בדצמבר חשפה החברה את ה-F-35B, הדגם בעל יכולת המראה קצרה ונחיתה אנכית (STOVL). המטוס יצא ממפעל ההרכבה מעט לאחר שחידשה החברה את טיסות הניסוי של הדגם הראשון, בעל יכולת נחיתה והמראה רגילה. כעת, יחל המטוס בבדיקות קרקעיות לפני שימריא לטיסתו הראשונה, המתוכננת להיערך בחודש מאי.

עוד באותו מדור

דג מעופף

הוא מקפץ מעל פני המים, אך לא על-מנת להימלט מטורפים, אלא בכדי לבצע משימות סיור ואיסוף מידע. כלי-הטיס הבלתי מאויש (כטב"ם) החדש, שפותח על-ידי צוות מאוניברסיטת מישיגן, אמנם דומה בצורתו לדג, אבל הוא כלי-טיס לכל דבר
"המשימות היו מגוונות, החל מתחזוקה שגרתית של המבנה ועד הליכות חלל ועבודה עם זרוע רובוטית". האסטרונאוטית סוניטה וויליאמס

"אנו מחפשים את הדור הבא של האסטרונאוטים"

האסטרונאוטים סוניטה וויליאמס ומייקל לופז-אלגריה שבו לא מזמן לכדור-הארץ לאחר שהייה של מספר חודשים על סיפונה של תחנת החלל הבינלאומית. בינואר הם הגיעו לישראל לציון אירועי יום השנה החמישי לאסון ה"קולומביה". במהלך הביקור, הם השתתפו בכנס החלל הבינלאומי השלישי על-שם אל"ם אילן רמון ז"ל, שנערך במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל. בראיון הם מספרים על משימתם האחרונה בחלל, על לקחי נאס"א מאז אסון ה"קולומביה" ועל הקשיים בשהייה ממושכת בחלל