בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 178 28/12/07

באוויר העולם

גיבור רוסי

תגיות: תעופה עולמית

עד לאחרונה הייתה ידועה חברת "סוחוי" הרוסית בתור יצרנית מטוסי קרב, אך כעת היא מרחיבה את פעילותה ונכנסת גם לתחום מטוסי הנוסעים האזוריים. החברה החלה בפיתוח מטוס נוסעים חדש הנקרא "סופרג'ט 100" ( Superjet 100 ), שצפוי להשיב לרוסיה את מעמדה בשוק התעופה העולמי

עמית דרנגר

לאחר שכבשה את התחום הצבאי, עוברת חברת "סוחוי" ליעד הבא: שוק מטוסי הנוסעים האזוריים. בחודש ספטמבר האחרון, השיקה החברה את ה"סופרג'ט 100", מטוס נוסעים בינוני המיועד לטיסות אזוריות. בטקס חגיגי שנערך במפעלי החברה במזרח רוסיה, הוצג המטוס החדש לקהל מצומצם של אורחים מקומיים ומשקיעים זרים.

המטוס החדש, שמכיל בין 78 ל-98 מקומות, פותח בשיתוף מספר חברות זרות, כאשר הבולטת מביניהן היא "בואינג" האמריקאית.

למעשה, פיתוח המטוס החדש הינו חלק ממאמציו הרבים של הנשיא ולדימיר פוטין להחיות את תעשיית התעופה הרוסית, אשר איבדה מגדולתה עם התפרקות הגוש הסובייטי בראשית שנות ה-90. במהלך זה מקווה השלטון הרוסי להשיב למדינה את מעמדה בענף, להפגין את עוצמתה הכלכלית ולהוכיח כי כלכלתה אינה מבוססת רק על ייצור וייצוא של נפט, גז טבעי וחומרי גלם נוספים.

אז מה מציע המטוס החדש? ובכן, בדומה למטוס הבואינג 787 דרימליינר, גם המטוס החדש 'ידידותי' במיוחד לסביבה. במטוס שולבו הטכנולוגיות המתקדמות ביותר שתורמות להפחתת הרעשים ולצריכת דלק נמוכה. כמו כן, למטוס תא נוסעים רחב מהרגיל, מה שמספק לנוסעים את רמת הנוחות הגבוהה ביותר. לבסוף, חשוב לציין את מחירו האטרקטיבי של המטוס, רק 27 מליון דולר, כ-20 אחוזים פחות ממחירם של מטוסי החברות המתחרות.

רוסיה מקווה כי המטוס החדש יבסס את מעמדו בשוק המטוסים האזוריים הצובר תאוצה בשנים האחרונות ומגלגל מליוני דולרים בכל שנה. החברות המובילות כיום בשוק הן "אמבראיר" הברזילאית ו"בומברדייה" הקנדית. בנוסף, ישנן מספר חברות סיניות ויפניות אשר פרצו לתחום וצפויות גם הן להתחרות במטוס הרוסי.

עד כה, נרשמו יותר מ-70 הזמנות למטוס החדש, כאשר רובן הגיע מחברות תעופה רוסיות כמו "אירופלוט" שהזמינה 15 מטוסים בשווי של כ-400 מליון דולר. למרות זאת, ישנן גם לא מעט רוכשות זרות, ביניהן "איטלי" האיטלקית ו"ארמאביה" הארמנית.

מדובר באחד הפרויקטים המרכזיים של "סוחוי" בשנים הקרובות והיא כבר הציבה לעצמה יעד לעבור את סף 1,000 המכירות במהלך 20 השנים הבאות.

עוד באותו מדור

מטוס ה"אייר-פורס 1" הנוכחי. מי יחליף אותו?

טסים לנשיאות

מטוס ה-A380 של "אירבוס" ממשיך בגל החיובי וכעת הוא ברשימת המועמדים להחלפת מטוסי הבואינג 747-200, המשמשים כמטוסיו הפרטיים של נשיא ארצות-הברית. "בואינג" לא מתכוונת לוותר על מעמדה בקלות ומתכוונת להציע את דגם ה-747-8 החדש שלה. האם צפוי לנו מרוץ צמוד לנשיאות?
תקיף את הירח ותחקור אותו. החללית היפנית "סלן"

מרוץ אסייתי

מרוץ החלל החדש בין מדינות אסיה צובר תאוצה. בחודשים האחרונים שיגרו סין ויפן חלליות לחקר הירח. בשנה הבאה צפויה להצטרף אליהן גם הודו, שעל-פי התכנון תשגר את החללית שלה במהלך חודש אפריל