בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 175 27/06/07

באוויר העולם

מתחרה חדש להרקולס

תגיות: תעופה עולמית

חברת "אמבראיר" הברזילאית צפויה להתחיל בפיתוח מטוס תובלה חדש בגודל בינוני. החברה מאמינה כי המטוס החדש יוכל להתחרות ב-C-130J, הדגם המתקדם של מטוס ההרקולס

עמית דרנגר ואהרון לפידות

יצרנית המטוסים הברזילאית "אמבראיר" הודיעה לאחרונה כי היא שוקלת להתחיל בפיתוח מטוס תובלה חדש בגודל בינוני, שיקרא 390-C. אם הפרויקט אכן יצא לפועל, יהיה ה-390-C המטוס הכבד ביותר אותו תייצר החברה עד כה והוא יחליף מטוסי תובלה וותיקים שצפויים לצאת משירות במהלך העשור הקרוב.

המטוס החדש, שמחירו המוערך הוא 50 מיליון דולר, יהיה בעל שני מנועי סילון, כנף גבוהה ורמפה אחורית המאפשרת הובלת סוגים שונים של מטען במשקל כולל של עד 19 טון. המטוס יוכל לבצע מגוון רב של משימות. בין היתר, יוכל המטוס להוביל נוסעים ומטען, לחלץ ולפנות פצועים ולתדלק מטוסים אחרים באוויר ועל הקרקע. כמו כן, יותקנו במטוס מערכות פריקה והעמסה מהמתקדמות ביותר וישולבו בו טכנולוגיות רבות שפותחו עבור מטוס האמבראיר 190, ביניהן מבנה הכנף וזנב המטוס. טרם נבחר מנוע עבור המטוס, אך החברה בוחנת אופציות של חברת "פראט אנד וויטני" ושל "רולס רויס".

המטוס החדש צפוי להתחרות באופן ישיר עם ה-C-130J, הדגם המתקדם של מטוס ההרקולס. ה-C-130J הוא מטוס תובלה בינוני, בעל ארבעה מנועי טורבו-פרופ, המסוגל לבצע המראות ונחיתות ממסלולים קצרים ומשובשים.

המטוס החדש יהיה קטן מההרקולס, אך יהיה גדול ממטוס התובלה C-27J ספרטן מתוצרת חברת "אלניה". היתרון של ה-390-C הוא העובדה שהמטוס יוכל לטוס במהירות מירבית של 850 קילומטר לשעה, הגבוהה מזו של ההרקולס ועדיין לבצע המראות ונחיתות מאותם מסלולים שמהם פועל ההרקולס.

חברת "אמבראיר" החלה בהערכת השוק לפני יותר משנה ועל פי נתונים שאספה, קיים שוק פוטנציאלי גדול עבור מטוס מסוג זה. נציג החברה דיווח כי החברה נמצאת בשלבי הסיום של קביעת התצורה הסופית של המטוס ומקווה לסיים עד סוף שנה.

אם הכול יתנהל כמתוכנן, ה-390-C יכנס לשירות החל משנת 2012 ויהווה המתחרה העיקרי של ה-C-130J, מטוס התובלה הנמכר ביותר בעולם.

עוד באותו מדור

"אגני 2" (בתמונה). היורש כבר בשטח

הודו: טיל חדש להרתעה אסטרטגית

הודו ממשיכה להרחיב את ארסנל הטילים שברשותה. בחודש אפריל, שוגר בהצלחה טיל קרקע-קרקע (טק"ק) חדש ממשפחת טילי "אגני". הטיל החדש צפוי להוות חלק חשוב במערך ההרתעה האסטרטגי של הודו שכן בטווח הפגיעה שלו, נמצאות ערים מרכזיות בסין וכן מטרות במזרח התיכון
יישאר על הנייר? T-50 בהדמיית מחשב

חמקן רוסי

יצרנית המנועים הרוסית, "NPO saturn's", חשפה איורים ראשונים של הסוחוי 50-T, מטוס הקרב מהדור החמישי החדש של רוסיה שעתיד להתחרות במטוסי הדור החמישי של ארצות-הברית