בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 175 27/06/07

עסקי אוויר

הינשוף החמוש יוצא לדרך

תגיות: ינשוף (בלק-הוק)

בחיל-האוויר אושרה לאחרונה עיסקה ייחודית, במסגרתה יוסב מסוק ינשוף (בלק-הוק) של החיל לגירסה חמושה. חברת "סיקורסקי" תסב את המסוק לדגם החדש, ובהמשך תיבחן האפשרות להצטייד במסק"ר (מסוק קרב) המבוסס על הינשוף. לפני כשלושה חודשים אישר חיל-האוויר את התכנון הראשוני של המסוק, שהוצג על-ידי "סיקורסקי" וחברות ישראליות נוספות, ובראשן "אלביט מערכות"

סיון גזית

הסבת המסוק לדגם החמוש, שתארך כשמונה חודשים, תחל בחודש ספטמבר במפעל חברת "סייקלון" בישראל, חברת בת של "אלביט מערכות". לאחריה יימסר המסוק החמוש חזרה לחיל-האוויר, ובמשך חצי שנה ייערכו טיסות ניסוי ליכולותיו המבצעיות. בסופן, יוחזר הינשוף לתצורתו המקורית.

"למסוק הינשוף יכולת שרידות גבוהה, שהוכחה במלחמה האחרונה", אומר סא"ל רון, ראש ענף תיכון אווירונאוטי בלהק ציוד. "הוא מצטיין בביצועיו, ולכן מהווה פלטפורמה ראויה למסוק קרב".

בעולם כבר קיימים דגמים חמושים של הבלק-הוק. הכוחות המיוחדים של הצבא האמריקני, למשל, הפעילו בלק-הוק חמוש כבר במלחמת המפרץ הראשונה ב-1991. אבל, בניגוד לדגם האמריקני, מדגים הינשוף החמוש שמתכננים בחיל-האוויר וב"סיקורסקי" יישא תותח גחון וטילים משוכללים יותר.

מערכות הנשק שיותקנו במסוק יכללו גם טילי אוויר-קרקע אלקטרו-אופטיים, שייתלו על כנפיים ייעודיות שיחוברו במיוחד. בנוסף, יותקן מטע"ד (מטען ייעודי) תצפית וציון בעל יכולות יום ולילה, שיחובר למערכת הנשק. מהנדסי הפרויקט בודקים גם את האפשרות לאחסן תחמושת בבטן הדגם החדש של המסוק. על-פי התכנית, לאחר ביצוע ירי, יוכל הינשוף החמוש לנחות בשטח ולהתחמש מחדש בקלות ובזריזות.

"פרט לכל החידושים האלה, יכלול המסוק החמוש גם חליפה משודרגת של מערכות אוויוניות, שמפותחת ב'אלביט מערכות'", אומרת סרן שירי, האחראית על הפרויקט בענף תיכון אווירונאוטי. "כך, בנוסף לצגים הדיגיטליים בקוקפיט, יופיעו הנתונים הרלוונטיים על הקסדה החכמה, שבאמצעותה יוכל הטייס לשעבד רכיבים, כמו מערכת הנשק, לתנועות הראש".

אם יחליט חיל-האוויר להצטייד בינשוף החמוש הוא יסופק תוך מספר שנים. "מדובר בפרויקט מהיר מאוד", מוסיפה סרן שירי, "'סיקורסקי' בחרה ב'אלביט מערכות' בגלל ניסיונה הרב בתחום השבחות מסוקים, המערכות שיותקנו על המסוק כבר הוכחו על כלי-טיס אחרים - ומה שנותר לנו לעשות הוא בעיקר להתאים אותן לינשוף".

עוד באותו מדור

ה"אנקור כחול" על מטוס בז. צילום: רס"ן אשר, מנ"ט

"אנקור כחול" - המטרה החדשה של טיל החץ

בחיל-האוויר משתמשים כבר שנים בטיל "אנקור שחור", שמדמה את המטרה עבור טיל החץ בניסויים המבצעיים שנערכים לו. בניסוי הבא של החץ ייכנס לשימוש טיל מטרה חדש -"אנקור כחול"

המנוע כבה מעל האטלנטי

תשעה אנשי צוות של מטוס קרנף (הרקולס) של חיל–האוויר נאלצו להתמודד בחודש שעבר עם תקלה לא פשוטה: בדרכם חזרה מאימון שגרתי בארצות–הברית, מעל האוקיינוס האטלנטי ובמרחק רב מהחוף, כבה אחד ממנועי המטוס