בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 168 (269) 27/04/06

באוויר העולם

אוסטרליה החמקנית

תגיות: חילות אוויר זרים , תעופה עולמית

לאחרונה השלימה אוסטרליה את העסקה הבינלאומית הראשונה לרכישת הטיל החמקן המתקדם, ה–JASSM מארצות–הברית. אינדונזיה מוחה ומזהירה מפני מרוץ חימוש אזורי .האוקיינוס השקט סוער מתמיד

סיון גזית

רכישת הטיל AGM-158) JASSM) עבור צבא אוסטרליה מחברת "לוקהיד–מרטין" האמריקאית, מציינת את אחד הצעדים הראשונים במימוש התכנית האוסטרלית לבצע שינוי אסטרטגי מקיף במבנה הגנתה. "עלינו להבטיח את יכולתנו לשמר יכולות התקפה ולהשיג את יעדינו, תוך הגנה על כלי–הטיס ועל הצוותים", הסביר ברנדן נלסון, שר ההגנה האוסטרלי.

ה–JASSM - אוסטרליה תהיה המדינה הראשונה, פרט לארצות–הברית, שטיל מתקדם זה נמצא ברשותה - הוא טיל אוויר–קרקע בעל טווח של כ–400 ק"מ לפחות. טווח זה, כמו גם מערכת ההנחיה שלו, מאפשרים את שיגורו ממרחק רב מהאויב תוך הקטנת הסיכון לטייס ולמטוס, שעליהם הוא מותקן. מערכת הנחייה של הטיל אף מסוגלת לשנות את מסלולו באופן אוטומטי, כדי לאפשר לו גיחה שנייה מעל המטרה, אם הנעילה על המטרה לא עלתה יפה בסיבוב הראשון.

התקשורת האוסטרלית מדווחת, כי האינדונזים השכנים מודאגים מההתפתחויות החדשות וכי ג'קרטה הזהירה, שרכישת טילים אלו תפתח מרוץ חימוש אזורי. אינדונזיה, השוכנת בדרום מזרח אסיה, היא המדינה המוסלמית הגדולה בעולם. אינדונזיה חוששת, כי יישום מדיניות ההגנה החדשה של אוסטרליה תאפשר לה יכולת פעולה בכל מקום באסיה.

בתגובה לאזהרות אינדונזיה, אמר שר ההגנה נלסון, כי הרכישה אינה משפיעה על העוצמה הצבאית של ארצו אלא מהווה דרך זולה יותר, שתחליף יכולות תקיפה ארוכות טווח הקיימות ברשות חיל–האוויר ממילא.
את טילי ה–JASSM עתידים להתקין על מטוסי תקיפה רב–משימתיים F/A-18, כחלק מרכזי של תוכניות הממשלה להפסיק את פעילותם של מטוסי–הקרב המזדקנים F-111 בשנת 2010, ולהכניס לפעילות את מטוס–הקרב F-35.

בכירים בחיל–האוויר המלכותי האוסטרלי מדגישים, כי לא ניתן יהיה לוותר על שירותי F-111 ארוכי–הטווח לפני מימוש מספר תנאים: התקנת מערכות אוויוניקה מתקדמות על מטוסי F/A-18, רכישת נשק תקיפה מדויק, השגת יכולות חדשות לתדלוק אווירי וכן רכישת מטוסים להתראה מוקדמת.

עם פרסום ההודעה על רכישת הטיל המתקדם, שעתיד להיכנס לשימוש בשנת 2009, הולכים ומתממשים רוב התנאים הללו: מחצית הסכום המתוכנן לחידוש מערכות האוויוניקה והנשק של מטוסי F/A-18 כבר הושקע בפרויקט, בסוף השנה הנוכחית עתידים להגיע מחברת "בואינג" שני מטוסי "וודג'טייל" להתראה מוקדמת, ובתחילת 2008 עתידים להיכנס לשירות חמישה מטוסי "אירבוס" A330,  האמורים לשמש לתדלוק או תובלה.

המשמעות המבצעית של הטילים האלו היא שמטוסי ה–F/A-18 הוותיקים יזכו לכושר הישרדות גבוה יותר, מכיוון שיוכלו להישאר מחוץ לטווח ההגנה האווירית של האויב. המטוסים שעליהם יורכב הטיל לא יצטרכו להפעיל את המכ"ם שלהם ולהיחשף לעיני האויב ויוכלו לשגר את הטיל לאחר קבלת מידע ממטוס ה"וודג'טייל".

"יכולת המפתח של מטוס ההתראה המוקדמת ה"וודג'טייל" היא, שהוא נותן למטוס הקרב לפעול עם 'אף קר', בלי המכ"ם", מסביר נציג אוסטרלי בכיר. "זו טקטיקת מארב נהדרת, כי אנחנו יכולים להיות היחידים עם מכ"ם פעיל באזור. זוהי, למעשה, היכולת להגיע ליעד ולהרוג את האויב לפני שהוא יודע שאתה שם".

ל–JASSM, שיעלה יותר מחצי מיליון דולר לטיל, יהיה ערוץ תקשורת לשידור נתונים, שיאפשר עדכוני מיקום על מטרות נעות, בים או ביבשה, או איכון מחדש של מטרות אחרי שיגור. גרסה נוספת של הטיל, JASSM-ER, בעלת טווח של יותר מ–800 ק"מ, נמצאת תחת פיתוח. הממשלה האוסטרלית צפויה להוציא כ–350 מיליון דולר על הנשק החדש.

עוד באותו מדור

טייפון לסעודים

ממשלת בריטניה חתמה לאחרונה על הסכם למכירת 24 מטוסי "טייפון" של הקונצרן "יורופייטר" לערב–הסעודית. בכך, תהיה ערב–הסעודית המדינה הראשונה מחוץ לאירופה אשר תפעיל את מטוס–הקרב, פרי פיתוחן של בריטניה, גרמניה, ספרד ואיטליה

שיתוף-פעולה רוסי-הודי מניב טיל שיוט משוגר מהאוויר

הודו מתכננת להוציא לפועל שני שיגורי מבחן מוטסים ל"בראמוס", טיל שיוט סילוני מתקדם. ההחלטה לרכוש את הטיל עבור חיל–האוויר ההודי צפויה להתקבל מיד עם השלמת המבדקים. הטיל בגרסה נגד–ספינות נמצא כבר בייצור עבור הצי ההודי וגרסת קרקע–קרקע של הטיל מפותחת גם היא לשימוש הודו