בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 166 (267) 28/12/05

עסקי אוויר

2 טייסות, 50 שנה

ליאת בלומברגר וטלי בן–יוסף

בבית חיל–האוויר בהרצליה נערך בסוף חודש אוקטובר טקס "כנפי הזהב" השני במספר. בטקס, בו מוענקות כנפיים לציון 50 שנה לסיום קורס הטיס, השתתפו הפעם בוגרי קורסים מספר 5, 6, 7 ו–8, שיצאו את שערי בית הספר לטיסה באמצע שנות ה–50.

אחת מהמשתתפות המפתיעות בטקס האחרון היתה סגן י', טייסת תובלה בחיל–האוויר, שנולדה רק כ–26 שנה לאחר סיומם של הקורסים. י', המשרתת בטייסת "הפילים" המפעילה מטוסי הרקולס, קיבלה את כנפי הזהב בשם אחי סבה, רס"ן אליעזר קובץ' ז"ל. הוא החל את דרכו הצבאית בחיל–האוויר הצ'כוסלובקי, שירת כנווט בחיל–האוויר המלכותי הבריטי (RAF) במהלך מלחמת העולם השניה, והיה מראשוני מערך הנווטים בחיל–האוויר וממקימיו. "בזכותם ובזכותכם, אנחנו נמצאים כאן", אמרה סגן י' בטקס. 

י' לא היתה הטייסת היחידה שקיבלה את כנפי הזהב בטקס החגיגי. סגן (מיל') יעל רום-פינקלשטיין, סיימה גם היא את קורס מספר 5 והיתה הטייסת הראשונה שסיימה קורס טיס בבית הספר לטיסה של חיל–האוויר. עם סיום הקורס הוצבה בטייסת "הפילים" ובאוקטובר 1956 השתתפה במבצע ההצנחה במתלה שפתח את מבצע "קדש".

נוסף על רום, קיבל את כנפי הזהב גם אל"ם (מיל') שמואל שפר, שהתנדב לקורס הטיס לאחר שהיה קצין בחטיבת "גבעתי" ולחם בה במלחמת העצמאות. שפר הוא בוגר מגמת הקרב של קורס מספר 5 ובתקופת שירותו הטיס מטוסי ספיטפייר, מטאור, אוראגן, מיסטר ומיראז'. הוא פיקד על טייסות ועל בסיס תל נוף ולבסוף מונה לראש מחלקת מודיעין בחיל–האוויר. במלחמת ששת הימים הופל מטוסו והוא חולץ במבצע נועז בטרם נפל בשבי הסורי.

בוגר נוסף של קורס מספר 5 הוא סא"ל (מיל') אייל אחיקר, מראשוני מערך הפאנטום בחיל–האוויר. אחיקר לחם במלחמת ההתשה והיה נווט הצוות הראשון שהפיל מטוס אויב עם פאנטום. ביוני 1970 נפגע מטוסו מאש נ"מ מצרית והוא נפל בשבי. לאחר חודשיים, הוחזר לישראל.

תא"ל (מיל') ישעיהו ברקת היה החניך המצטיין של מגמת הקרב בקורס מספר 8. במהלך שירותו הטיס מטוסי ספיטפייר, מטאור, אוראגן, מיסטר והרווארד. הוא שימש כמדריך טיס וכבכיר במחלקת המודיעין של חיל–האוויר. באוגוסט 1973 מונה לעוזר נספח צה"ל בארה"ב והועלה לדרגת תא"ל.

סיפורו של סגן יוג'ין קראפט ז"ל היה קצת שונה: הוא התגייס לקורס הטיס של ה–RAF והשתתף בלחימה מול הגרמנים במלחמת העולם השניה. ב–1948 הגיע לישראל ושירת בעיקר כמדריך טיס בבית הספר לטיסה. הוא הספיק להטיס מטוסי פייפר, אוסטר, בוננזה, הרווארד וסטירמן, אך במאי 1950 השתחרר בעקבות מחלת הסרטן שהתגלתה בגופו. במארס 1951 נפטר.

את כנפי הזהב קיבלה בשמו אחותו הצעירה, אדית שלו. "הילד שעזב בגיל 17 את סלובקיה, הפך לטייס בעולם הגדול ולחם למען ישראל", אמרה. "כאן הוא הרגיש במולדת ושמח שיש לו מקום משלו, שאפשר להילחם עליו".

עוד באותו מדור

חיל-האוויר בקהילה

צילום: רובי קסטרו

"אנחנו עולים במעלה המדרגות הנעות היורדות"

עם סיום תפקידו כראש מטה חיל–האוויר, מספר תת–אלוף עידו נחושתן על חשיבותו של תפקיד הרמ"ט, על בניין זרועו הארוכה של חיל–האוויר, על המהפכה באסטרטגיית ניהול הידע בחיל ועל האנשים שעושים את הכל כל הזמן.