בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 162 (263) 23/04/05

עסקי אוויר

חדש: גף כוננות דרומי למסוקי קרב

בבסיס רמון של חיל-האוויר נפתח בתחילת חודש מארס גף יירוט וכוננות של מסוקי אפאצ'י. על הקמתו של הגף, שיהיה נפרד מטייסת "מגע הקסם" המפעילה את המסוקים, הוחלט לאחר שההזנקות הרבות לפעילות מבצעית בשנים האחרונות פגעו בשגרת האימונים של טייסי האפאצ'י.

שיר בן-אור

את הפעילות בגף יירוט וכוננות מכירים טייסי האפאצ'י כבר זמן רב, מנסיונם בגף היירוט הצפוני. במשך שנים רבות, בזמן פעילות צה"ל בדרום לבנון, פעל גף צפוני של מסוקי קרב, שהוצב בבירנית, וממנו הוזנקו מסוקים לפעילות מבצעית בצפון. את הגף איישו לסירוגין, טייסי אפאצ'י וקוברה, שנפרדו לתקופה קצרה מהטייסת והקדישו את כל זמנם לכוננות. בשנים האחרונות, מאז יצאו כוחות צה"ל מלבנון, הועבר הגף הצפוני לבסיס מחניים של חיל-האוויר. כעת, כאמור, הוקם גף כוננות בבסיס רמון וממנו יוזנקו מסוקים לפעילות בעזה ובאיזור הדרום.

"הרעיון של גף נפרד פשוט מאוד, אך גם יעיל מאוד", מסביר סרן ע', סגן מפקד טייסת "מגע הקסם". "הטייסים שבכוננות מנהלים שגרת אימונים נפרדת מהאימונים בטייסת, הם משתמשים במסוקים נפרדים, ובמקרה של הזנקה - האימונים בטייסת אינם נפסקים. עד כמה שזה נשמע פשוט, הגף החדש יצר שינוי גדול, והוא מוביל לרמת מקצוענות גבוהה הרבה יותר אצל הטייסים".

עוד באותו מדור

צילום: ליאור דיין

הראשונה בעולם

בדירת סטודיו בצפון הישן של תל-אביב, בין דגמי מטוסים ומסוקים רבים, הסתיימה לאחרונה הרכבתו של דגם הסייפנית (בל-206 לונג ריינג'ר) הראשון (ככל הנראה) בעולם. הדגם (בתמונה), שעל בנייתו עמל אילן ורשאי (29), חובב מושבע של דגמי מטוסים (ומסוקים), יוצג בתערוכה של מועדון בוני הדגמים בישראל שתיערך ביום האחרון של חול המועד פסח בקניון "שבעת הכוכבים" בהרצליה.

ג'ימבורי בשירות חיל-האוויר

לפני כחודשיים החלה חברת "אלישרא" בהפעלה שוטפת של "בימ"ה", ביום מערכות לחימה, מחליפתה הרשמית של יחידת "אגרופן" הוותיקה. מלבד חיסכון כספי, מדובר גם בקפיצת מדרגה עבור מערך האימונים של חיל-האוויר