בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 167 (268) 27/02/06

עסקי אוויר

יהודית גריסרו שוב עושה היסטוריה

תגיות: נשים בחיל , טקסים ואירועים

אחרי שורה ארוכה של תפקידים בחיל–האוויר ובמטה הכללי, תועלה בקיץ הקרוב אל"ם יהודית גריסרו לדרגת תא"ל, ותמונה ליועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יוהל"ן). אל"ם גריסרו, הקצינה השנייה בחיל–האוויר שקיבלה דרגת אלוף–משנה, תהיה הקצינה הראשונה מהחיל שתענוד דרגות תת–אלוף

נועם גוטמן

שר הביטחון, שאול מופז, אישר את המלצת הרמטכ"ל, רב–אלוף דני חלוץ, למנות בקיץ הקרוב את אל"ם יהודית גריסרו ליוהל"ן (יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים). אל"ם גריסרו תהיה האישה הראשונה מחיל–האוויר שתמלא תפקיד זה, וכן הראשונה מהחיל שתקבל דרגות תת–אלוף. לפני כארבע שנים היתה גריסרו האישה השנייה בחיל–האוויר שענדה דרגות אל"ם.

גריסרו (43), נשואה ואם לשלושה, התגייסה לחיל–האוויר בשנת 1981. היא שירתה במגוון תפקידי מנהלה, רובם אוישו באופן מסורתי על ידי נשים: שלישת טייסת, קצינת ניהול וקצינת ח"ן. לאחר מכן מילאה שורה של תפקידים בכירים במטה חיל–האוויר ובבסיסיו השונים, בתחומי המנהלה וכוח האדם: היא היתה מפקדת טייסת מנהלה בשני בסיסים ועמדה בראש מחלקת תכנון ומקורות (שהפכה תחת פיקודה למחלקת "חות"ם" - חוגרים, תכנון ומקורות). בשנה האחרונה שימשה אל"ם גריסרו כראש מחלקת הסגל באגף כוח האדם במטכ"ל. היא בעלת תואר ראשון במדע המדינה ותואר שני במנהל עסקים.

במסגרת תפקידה החדש, תפעל גריסרו לקידום התנאים לשוויון הזדמנויות ולמיצוי כישורי הנשים בצבא. היא תחליף את תא"ל דבורה חסיד, ששירתה כיוהל"ן בשנים האחרונות.

"לאורך כל שירותי חשתי תמיד שההתמודדות על תפקידים לצד גברים אחרים היתה הוגנת, עניינית ומקצועית", אומרת גריסרו. "את הקרדיט על כך אני מעניקה לנשים שסללו את הדרך לפני, ובזכותן תמיד יצאתי מנקודת הנחה שמין המתמודד על תפקיד כלשהו איננו רלוונטי".

בתשובה לשאלה לאן היא שואפת להתקדם, אומרת אל"ם גריסרו: "כרגע אני רואה את האתגר שבתפקיד הבא, ומתכוונת להתמקד אך ורק בו. ביום מן הימים, אם תיפתח בפני האפשרות, ודאי שאשמח למלא תפקידים מאתגרים נוספים בתחום כוח–האדם, גם בחיל–האוויר".

עוד באותו מדור

" ניסויי הקבלה הם ה'מאני-טיים', שבו אנו מתאימים את המערכת לצורכי חיל-האוויר", אומר רס"ן א'. מסוק יסעור

מערכת ניווט חדשה תותקן במסוקי היסעור

פרויקט ההשבחה הגדול, "יסעור 2025", המיועד להאריך את חייהם של מסוקי היסעור בכעשרים שנה נוספות צפוי להסתיים רק בשנת 2009. אבל, במרכז ניסויי הטיסה של חיל–האוויר (מנ"ט) לא מבזבזים זמן וכבר עכשיו נמצאים בשלבים מתקדמים של ניסויים, שמטרתם להקל על לחץ הפרויקט הגדול ולהקטין את הסיכונים שכרוכים בו.
האלוף שקדי יורד מהטיסה הראשונה בנחשון. צילום: ליאור דיין

הנחשון עם מפקד חיל–האוויר בקוקפיט

מטוס הנחשון (גאלפסטרים–5) הראשון עובר, כך נראה, את כל שלבי הקליטה הרשמיים בחיל–האוויר: אחרי שהודבק עליו סמל הטייסת, ונערכו הטיסות הראשונות, הגיע גם תורו של מפקד חיל–האוויר לטוס: האלוף אליעזר שקדי הצטרף בתחילת חודש ינואר לצוות הטייסת הבכיר ויצא לטיסה ראשונה על הנחשון מאז הותקנו עליו מערכות המ"א (מודיעין אוויר) הייחודיות.