בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 153 (254) 01/10/03

עסקי אוויר

בעקבות לקחי המלחמה בעיראק: שיפורים בטיל החץ

השיפורים היו אמורים להיכנס למערכת במסגרת השבחת הבלוק-3, אבל כעת הם כוללים גם לקחים מבצעיים שנלמדו במלחמה. "אחרי ההשבחה, יקדים החץ את המערכות שבידי האויב", אומר סא"ל שחר, מפקד יחידת החץ בחיל-האוויר

גיל שני

כשהאבות המייסדים של מערכת החץ חלמו עליה, זה מה שהם ראו: שלב הבלוק-3, המכיל את השינויים והשיפורים הכי עדכניים במערכת הנשק, הנחשבת לטיל נגד טילי קרקע-קרקע המתקדם מסוגו בעולם. בין השאר, מכילים השיפורים גם לא מעט מסקנות ולקחים שנלמדו בזמן המלחמה בעיראק.

עד כה, עברה מערכת החץ שני שלבי השבחה בלבד, בלוק-1 ובלוק-2, כאשר השלב השלישי והאחרון אמור היה להיות בלוק-3. אבל המציאות הביטחונית, ובכללה מלחמת המפרץ השניה, חייבה את הפעלת המערכת עוד לפני השלמת השלבים הסופיים. "המכ"ם פעל, מערכות ההתרעה והבקרה פעלו, וברגע שיכולנו, עשינו במערכת שימוש", מסביר סא"ל שחר, מפקד יחידת החץ. "הניצול של יכולות המערכת היה אומנם חלקי בלבד, כיוון שהיא עדיין לא עברה אל כל שלבי ההשבחה שהיתה אמורה לעבור, אבל בכל שלב ניצלנו אותה עד תום".

בהפקת הלקחים מהמלחמה האחרונה שותפו גם האנשים שמפעילים את המערכת: "אנחנו מכירים את החץ יותר טוב אפילו מהיצרן", אומר סרן אליקים, מפקד גף ההדרכה ביחידת החץ. "אנחנו חשים את המערכת ולכן ההערות שלנו הן מאוד חשובות ומשמעותיות, והופכות לבסוף לחלק מתוכנית העבודה הכוללת".

בלוק-3 מכיל בתוכו שינויים מהותיים ומביא לקפיצת מדרגה בהתמודדות מול איום הטילים. הפיתוח והשדרוג מתבטא בתחומים רבים: יכולות המכ"ם ישופרו, טווחי היירוט יגדלו, והטיל יוכל לעקוב אחרי מספר רב יותר של מטרות בו זמנית ובאופן מדויק יותר. גם יכולת החישוב של המערכת תהיה מהירה יותר, וכך גם הקשר עם מערכות המשנה, כמו טיל הפטריוט. שדרוג נוסף יהיה בתחום השליטה והבקרה: במקרה שאחת מסוללות החץ תיפגע, תתאפשר השליטה בשיגור הטילים ממנה גם מסוללות אחרות.

"עם כניסתו המלאה של בלוק-3 למערכת, היא יודעת להתמודד עם איומים עתידיים", אומר סא"ל שחר. "לעומת מערכות נשק אחרות שיודעות רק להגיב, החץ יודע גם להקדים את האיום. זו הפעם הראשונה שבה אנו מקדימים את האמל"ח התוקף-האויב עוד לא סיים לפתח את המערכת שהחץ כבר יודע להתמודד איתה".

בקרוב ייערך ניסוי נוסף של טיל החץ, שאמור לבדוק את המערכת כולה לאחר קליטת השיפורים.

עוד באותו מדור

מסוק ינשוף מעל אוניה בלב ים

לראשונה: מסוק ינשוף ביצע חילוץ מכלי שיט

בתחילת חודש ספטמבר עשה מסוק ינשוף אחד היסטוריה קטנה בחיל-האוויר: לראשונה, בוצע חילוץ של אדם מכלי שיט באמצעות המסוק החדיש. עד כה היתה שמורה כשירות החילוצים האלה למסוקי היסעור בלבד

טייסת "ציפורי המדבר" קיבלה כשירות מבצעית

במשך יומיים אינטנסיביים במיוחד, תירגלו צוותי-האוויר והקרקע של טייסת הבלק-הוק לחימה רצופה במיתארים שונים. ביקורת הכשירות המבצעית הוכתרה בהצלחה ועכשיו זה רשמי: הטייסת מבצעית לכל דבר